2013-08-29 / Local & State

Fair Results


The costume contest was a huge hit for the youth exhibitors on August 16 at the fair. The costume contest was a huge hit for the youth exhibitors on August 16 at the fair. Open Horse Show

Jr. Youth Showmanship

13 & Under

First - Chulete Kendall; second - Tory Layton; third - Kelsi Kendall.

Sr. Youth Showmanship

14-18

First - Rachel Barmont; second - Caitlin Glazier; third - Karlie Ward; fourth - Krista DeShong

Pee Wee Showmanship

10 & Under

First - John Richards; second - Madisyn Culler

English Type Mares &

Geldings in Hand

First - Caitlin Glazier; second - Kelsi Kendall; third - Krista DeShong; fourth - Lindsey Palmer


Gabe Mosemann, Warfordsburg, is shown with his Holstein cow at the dairy show on August 13. Gabe Mosemann, Warfordsburg, is shown with his Holstein cow at the dairy show on August 13. Adult Showmanship

19 & over

First - Natasha Lininger; second - Melissa Kane

Draft Type Mares &

Geldings In Hand

First - Jana Malot; second - Krista DeShong; third - Jadin Cheshire; fourth - Paula Hayes; fifth - Alicia Cheshire; sixth - Melissa Kane

Stock Type Mares &

Geldings In Hand

First - Caitlin Glazier; second - Maria Richards; third - Rachel Barmont; fourth - Paula Hayes

Miniature Horse In Hand

First - Krista DeShong; second - Caitlin Glazier; third - Lindsey Palmer; fourth - Chulete Kendall; fifth - Sarah Keaton; sixth - Madisyn Culler

Miniature Horse

Showmanship

First - Caitlin Glazier; second - Chulete Kendall; third - Tory Layton; fourth - Krista DeShong; fifth - Lindsey Palmer; sixth - Sarah Keaton

Mule or Donkey Halter

First - Jana Malot; second - Alicia Cheshire; third - Sara Wenschhof; fourth - Jadin Cheshire; fifth - Krista DeShong

Leadline (6 & under)

& Under

First - Holden Decker; second - Adalynn Culler

Jr. All Day English Horse

First - Caitlin Glazier

Sr. All Day English Horse

First - Megan Springer; second - Kelsi Kendall; third - Krista DeShong; fourth - Caitlin Glazier; fifth - Maria Richards; sixth - Karlie Ward

Jr. English Pleasure Horse

Rider 12 & Under

First - Caitlin Glazier

Sr. English Pleasure Horse

First - Megan Springer; second - Kelsi Kendall; third - Caitlin Glazier; fourth - Karlie Ward; fifth - Maria Richards; sixth - Lindsey Palmer

Jr Youth English Pleasure

13 & Under

First - Maria Richards; second - Kelsi Kendall

Novice Pleasure First

& Second Year Riders

First - Emily Smith; second - John Richards; third - Deb Snyder; fourth - Melissa Kane

Short Stirrup Pleasure

12 & Under

First - John Richards

Sr. Youth English

Pleasure14-18

First - Caitlin Glazier; second - Lindsey Palmer; third - Karlie Ward; fourth - Krista DeShong

Novice Equitation

1 & 2 Yr. Rider

First - Emily Smith; second - Deb Snyder; third - John Richards; fourth - Melissa Kane

Sr. Youth English

Equitation 14-18

First - Caitlin Glazier; second - Krista DeShong; third - Lindsey Palmer; fourth - Karlie Ward

Jr. Youth English

Equitation 13 & Under

First - Kelsi Kendall; second - Maria Richards

Short Stirrup Equitation

12 & Under

First - John Richards

Hunter Hack 2 Jumps

First - Lindsey Palmer; second - Kelsi Kendall

Miniature Horse Jumping 2 jumps not to exceed 2 ft.

First - Caitlin Glazier; second - Shirley Hovermale; third - Chulete Kendall; fourth - Sara Wenschhof; fifth - Rebecca Wenschhof

Mule Jumping

First - Jadin Cheshire; first - Ashley Harold; third - Jana Malot; fourth - Krista DeShong; fifth - Sara Wenschhof

Open Trail

First - Krista DeShong; second - Lindsey Palmer; third - Caitlin Glazier; fourth - Karlie Ward

Miniature Horse Trail

First - Shirley Hovermale; second - Krista DeShong; third - Chulete Kendall; fourth - Sarah Keaton; fifth - Caitlin Glazier; sixth - Tory Layton

Sr. All Day Western Horse

First - Rachel Barmont; second - Natasha Lininger; third - Deb Snyder

Jr. All Day Western Horse

First - Caitlin Glazier

Sr. Western Pleasure Horse in a snaffle or bosal W, J/T

First - Rachel Barmont; second - Natasha Lininger

Open Green Horse All Day

Pleas Pleasure

(2-3 yr. olds only)

First - Paula Hayes

Mule or Donkey Pleasure

First - Ashley Harold; second - Jana Malot;third - Jadin Cheshire

Sr. Youth Western Pleasure

13 & Under

First - Rachel Barmont

Open Adult All Day

First - Natasha Lininger; second - Carolyn Miller; third - Deb Snyder

Miniature Horse Driving

First - Shirley Hovermale; second - Caitlin Glazier; third - Mckenzie Gelvin

Open Driving

First - Paula Hayes; second - Alicia Cheshire; third - Melissa Kane; fourth - Carolyn Miller; fifth - Jake Lash

Draft Type Animal Driving

Single or Team Hitch

First - Paula Hayes; second - Melissa Kane; third - Carolyn Miller; fourth - Alicia Cheshire; fifth - Jake Lash; sixth - Jana Malot

Youth 50 Yard Dash

15 & under

First - Mckenzie Gelvin; second - Sarah Keaton; third - Laykan Skiles; fourth - Maria Richards; fifth - Chulete Kendall

Adult 50 Yard Dash 16 &

Over Single or Team Hitch

First - Stacy Gelvin; second - Caitlin Glazier; third - Jake Lash; fourth - Carolyn Miller

Youth Barrel Race

15 & under

First - Mckenzie Gelvin; second - Sarah Keaton; third - Laykan Skiles; fourth - Maria Richards

Adult Barrel Race

16 & over

First - Stacy Gelvin; second - Caitlin Glazier; third - Randy Rhodes; fourth - Jake Lash; fifth - Carolyn Miller

Youth Pole Bending

15 & under

First - McKenzie Gelvin; second - Sarah Keaton; third - Kelsi Kendall

Adult Pole Bending

16 & over

First - Randy Rhodes; second - Stacy Gelvin; third - Randy Rhodes

Youth Raised Box Keyhole

First - Sarah Keaton; second - Mckenzie Gelvin; third - Chulete Kendall

Adult Raised Box Keyhole

First - Stacy Gelvin; second - Randy Rhodes

Youth 4 Corner Stake

Race 15 & Under

First - Mckenzie Gelvin; second - Sarah Keaton

Adult 4 Corner Stake Race

16 & Over

First - Stacy Gelvin; second - Caitlin Glazier

4-H/Vocational Dairy Cattle

Ayrshire Fall Sr. yearling born between

9/1/11 & 11/30/11

First - Luke Bivens

Ayrshire Jr. 3 years born between 3/1/10 & 8/31/10

First - Sierra McDonald

Brown Swiss Spring Jr. Calf born between 3/1/13 &

5/31/13

First - Hailey Mosemann

Brown Swiss Fall Sr. Calf born between

9/1/12 & 11/30/12

First - Luke Bivens

Brown Swiss Junior

Champion Female

First - Luke Bivens; second - Hailey Mosemann

Holstein Spr. Jr. Calf born between 3/1/13 &

5/31/13

First - Gabriel Mosemann; second - Evelyn Golden

Holstein Winter Inter. Calf between 12/1/12 & 2/28/13

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann

Holstein Fall Sr. Calf born between 9/1/12 & 11/30/12

First - Josiah Guyer

Holstein Summer Yearling born between 6/1/12 &

8/31/12

First - Ashley Roman; second - Jill Palmer; third - Kendra Appel; fourth - Kimberly Stotler

Holstein Spring Jr. Yearling born between 3/1/12 &

5/31/12

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann

Holstein Jr. Champion

Female

First - Grace Mosemann

Holstein Reserve Jr.

Champion Female

First - Grace Mosemann

Holstein Jr. 2 years born between 3/1/11 & 8/31/11

First - Grace Mosemann

Holstein Jr. 3 years born between 3/1/10 & 8/31/10

First - Tyler Mosemann

Holstein 4 years born between 9/1/08 & 8/31/09

First - Kiersten Ebersole

Holstein Dam & Daughter

Dam must be owned by exhibitor

First - Grace Mosemann

Jersey Spring Jr. Calf born between 3/1/13 & 5/31/13

First - Austin Anderson; second - Mindee Anderson

Jersey Fall Sr. Calf born between 9/1/12 & 11/30/12

First - Austin Anderson

Jersey Summer Yearling born between 6/1/12 & 8/31/12

First - Mindee Anderson; second - Brady Morton; third - Austin Anderson

Jersey Spr Jr. Yearling born between 3/1/12 & 5/31/12

First - Caitlin Glazier

Jersey Junior Champion

Female

First - Caitlin Glazier

Jersey Reserve Jr.

Champion Female

First - Mindee Anderson

Jersey Dry Cow Sr.

2 years & over before 3/1/11

First - Caitlin Glazier

Jersey Jr. 2 years born between 3/1/11 & 8/31/11

First - Mindee Anderson

Jersey Sr. 2 years born between 9/1/10 & 2/28/11

First - Austin Anderson

Jersey 5 years born between

9/1/07 & 8/31/08

First - Austin Anderson Jersey Sr. Champion Female

First - Austin Anderson

Jersey Reserve Senior

Champion Female

First - Austin Anderson Jersey Dam & Daugher Dam must be own by exhibitor

First - Caitlin Glazier

Red & White Fall Sr. Calf born between

9/1/12 & 11/30/12

First - Zachary Price Red & White Fall Sr. Yearling born between

9/1/11 & 11/30/11

First - Zachary Price

Red & White Jr. Champion

Female

First - Zachary Price

Red & White Reserve Jr.

Champion female

First - Zachary Price

Red & White

Grand Champion

First - Zachary Price Red & White Reserve Grand

Champ female

First - Zachary Price

Dairy Cattle

Showmanship 15 & over

First - Ashley Roman; second - Caitlin Glazier; third - Kendra Appel; fourth - Kimberly Stotler

Showmanship 12, 13, 14

First - Brady Morton; second - Jill Palmer; third - Josiah Guyer

Showmanship 8, 9, 10, 11

First - Grace Mosemann; second - Austin Anderson; third - Zachary Price; fourth - Tyler Mosemann; fifth - Sierra McDonald; sixth - Mindee Anderson

Grand Champion Showman

First - Grace Mosemann

Fitting, 15 & over

First - Caitlin Glazier; second - Ashley Roman; third - Kendra Appel; fourth - Kimberly Stotler

Fitting, 12,13,14

First - Brady Morton second - Josiah Guyer; third - Jill Palmer

Fitting, 8, 9, 10, 11

First - Zachary Price; second - Austin Anderson; third - Grace Mosemann; fourth - Tyler Mosemann; fifth - Sierra McDonald; sixth - Mindee Anderson

Reserve Champion Fitter

First - Brady Morton

Grand Champion Fitter

First - Zachary Price

Pewee Showmanship

First - Luke Bivens, Kierra Ebersole, Evelyn Golden, Abigail Mosemann, Hailey Mosemann, Garrett Price

4-H.\Vocational Sheep

Lightweight Market Lambs

No. 1

First - Bronson Smith; second - Connor Johnson

Lightweight Market Lambs

No. 2

First - Breanna Worthing; second - Bridgette Hoffman; third - Macey Ward; fourth - Zachary Cloughley; fifth - Sara A Wenschhof

Middleweight Market

Lambs No. 1

First - Brock Hohman; second - Baylee Swope; third - Laykan Skiles

Middleweight Market

Lambs No. 2

First - Carly Swope; second - Kendyl Truax; third - Naddy Skiles Heavyweight Market Lambs

No. 1

First - Brittany Truax; second - Holden Smith; third - Kassidy Detwiler Heavyweight Market Lambs

No. 2

First - Shiane Pittman; second - McKayla Keefer

Showmanship, 17 & over

First - Brock Hohman

Showmanship, 14, 15, 16

First - Brittany Truax; second - Shiane Pittman; third - Breanna Worthing; fourth - Sara Wenschhof; fifth - Kassidy Detwiler; sixth - McKayla Keefer; seventh - Connor Johnson; eighth - Zachary Cloughley; ninth - Bridgette Hoffman

Showmanship, 11, 12, 13

First - Carly Swope; second - Macey Ward; third - Holden Smith; fourth - Baylee Swope; fifth - Laykan Skiles

Showmanship, 8, 9, 10

First - Bronson Smith; second - Kendyl Truax; third - Naddy R Skiles

Return to top