2013-08-29 / Local & State

Fair Results


Garrett Price, McConnellsburg, shows his Red and White Holstein calf at the dairy show at the fair on August 13. Garrett Price, McConnellsburg, shows his Red and White Holstein calf at the dairy show at the fair on August 13. Open Class

Dairy Cows

Ayrshire Jr 3yr old born between 3/1/10 and 8/31/10

First - Sierra McDonald

Ayrshire Sr Champion

Female

First - Sierra McDonald

Ayrshire Grand Champion

Female

First - Sierra McDonald

Brown Swiss Spring Jr. Calf born between

3/1/13 & 5/31/13

First - Hailey Mosemann

Brown Swiss Fall Senior Yearling born between 9/1/11

& 11/30/11


Luke Bivens, Big Cove Tannery, shows his Holstein cow “Eve” at the dairy show August 13. Luke Bivens, Big Cove Tannery, shows his Holstein cow “Eve” at the dairy show August 13. First - Luke Bivens

Brown Swiss Jr. Champion

Female

First - Hailey Mosemann

Brown Swiss Grand

Champion Female

First - Grace Mosemann

Holstein Spring (Junior)

Calf born between

3/1/13 & 5/31/13

First - Gabriel Mosemann; second - Evelyn Golden

Holstein Winter intermediate calf born between 12/1/12 & 2/28/13

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann

Holstein Fall (Senior) Calf born between


Mindee Anderson, 8, Maddensville, is pictured with her Jersey cow and her Best Breed and Owned Award at the dairy show on August 13. Mindee Anderson, 8, Maddensville, is pictured with her Jersey cow and her Best Breed and Owned Award at the dairy show on August 13. 9/1/12 & 11/30/12

First - Lauren Mosemann; second - Mark Mosemann; third - Josiah Guyer

Holstein Summer Yearling born between

6/1/12 & 5/31/12

First - Ashley Roman; second - Jill Palmer; third - Kendra Appel; fourth - Kimberly Stotler Holstein- Spring Jr. Yearling born between

3/1/12 & 5/31/12

First - Grace Mosemann; second - Gabriel Mosemann; third - Tyler Mosemann; fourth - Kierra Ebersole

Holstein Jr. Champion

Female

First - Grace Mosemann

Holstein Reserve

Champion Female

First - Grace Mosemann Holstein Jr. Get-of-Sire 2 yrs all by 1 sire not same herd

3 animals

First - Mark Mosemann

Holstein Jr. 2 yr. old born between 3/1/11 & 8/31/11

First - Grace Mosemann

Holstein Jr. 3 year old born between 3/1/10 and 8/31/10

First - Tyler Mosemann

Holstein 4 year old born between 9/1/08 & 8/31/09

First - Kiersten Ebersole; second - Morgan McDonald

Holstein 6 year & over born before 9/1/07

First - Taylor Morton

Holstein Cow in milk any age, to be judged on udder alone

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann; third - Kiersten Ebersole; fourth - Taylor Morton

Holstein Dam & daughter any age need not be owned by same

First - Grace Mosemann

Jersey Spring (Junior) Calf born between

3/1/13 & 5/31/13

First - Austin Anderson; second - Mindee Anderson

Jersey Fall (Senior) Calf born between

9/1/12 & 11/30/12

First - Austin Anderson

Jersey Summer Yearling born between

6/1/12 & 8/31/12

First - Mindee Anderson; second - Brady Morton; third - Austin Anderson

Jersey Spring Jr. yearling born between

3/1/12 & 5/31/12

First - Caitlin Glazier

Jersey Jr. Champion

Female

First - Caitlin Glazier

Jersey Reserve Champ female

First - Mindee Anderson

Jersey Dry Cow, 4 & under born on or after 9-1-08

First - Caitlin Glazier

Jersey Jr. 2yr old born btwn

3/1/11 & 8/31/11

First - Mindee Anderson

Jersey Sr. 2 year old born between 9/1/10 & 2/28/11

First - Austin Anderson

Jersey 5 year old born between 9/1/07 & 8/31/08

First - Austin Anderson

Jersey Cow in milk any age, to be judged on udder alone

First - Austin Anderson; second - Mindee Anderson

Jersey Dam & daughter any age need not be owned by same

First - Caitlin Glazier

Jersey Sr. Champion

Female

First - Austin Anderson

Jersey Reserve Sr.

Champion Female

First - Austin Anderson

Jersey Grand Champion

Female

First - Austin Anderson

Red & White Spring

(Junior) Calf born between

3/1/13 & 5/31/13

First - Garrett Price

Red & White Winter intermediate calf born between 12/1/12 & 2/28/13

First - Garrett Price

Red & White Fall (Senior)

Calf born between

9/1/12 & 11/30/12

First - Zachary Price

Red & White Spring Jr.

Yearling born between

3/1/12 & 5/31/12

First - Garrett Price

Red & White Fall (Sr) Yearling born between 9/1/11

& 11/30/11

First - Zachary Price

Red & White Jr. Champion

Female

First - Zachary Price

Red & White Reserve

Champion Female

First - Zachary Price

Best Bred & Owned First - Mindee Anderson

Beef Cattle Breeding

Beef Cattle - Shorthorn - 3 yr old Calf must be born

1/1/10 or 12/31/10

First - Jadin Cheshire; second - Jadin Cheshire

Shorthorn Grand

Champion

First - Jadin Cheshire

Shorthorn Reserve

Grand Champion

First - Jadin Cheshire

Shorthorn Supreme

Champion

First - Brittany Truax Other Junior Yearling Heifer

3/1/11

First - Brittany Truax

Open Sheep

Breeding Sheep - Dorset-

Ram, lamb over 5 mos & under

1 year

First - Reuben Knepper

Ewe, 1 yr. & under 2

First - Reuben Knepper

Dorset Ewe over 5 mo. & under 1

First - Reuben Knepper; second - Reuben Knepper

Dorset Two Ewe Lambs

First - Reuben Knepper

Dorset Champion Ewe

First - Reuben Knepper

Dorset Reserve Champ Ewe

First - Reuben Knepper

Dorset Breeder’s Young

Flock

First - Reuben Knepper

Dorset Get of Sire

First - Reuben Knepper

Oxford Ram year & under 2

First - Brittany Truax

Oxford Ram Lamb over mos. & under 1 year

First - Brittany Truax

Oxford Ewe over

5 mo. & under 1 year

First - Brittany Truax

Oxford Ewe lamb

5 mo. & under

First - Brittany Truax

Oxford Champion Ewe

First - Brittany Truax

Oxford Reserve

Champion Ewe

First - Brittany Truax

Oxford Breeders

Young Flock

First - Brittany Truax

Supreme Champion

First - Brittany Truax

Reserve Supreme

Champion

First - Brittany Truax

Open Market Lambs

Heavyweight 121-140 lbs

First - Brittany Truax; second - Sara Wenschhof

Champion Market Lamb

First - Brittany Truax

Reserve Champion

Market Lamb

First - Sara Wenschhof

Goats

Dairy Goats - Buck

5 mo. and under

First - Rebecca Wenschhof; second - Micah Fagley

Champion Buck

First - Rebecca Wenschhof

Reserve Champion Buck

First - Micah Fagley

Doe 5 mo. & under

First - Hanna Fagley

Grand Champion Junior not in milk

First - Hanna Fagley

Reserve Grand

Champion Senior

First - Rebecca Wenschhof

Doe over 2 years not in milk

First - Rebecca Wenschhof

Buck 5 mo. & under

First - Naddy Skiles; second - Brenden Lupey; third - Cohen Wible

Champion Buck

First - Naddy Skiles

Reserve Champion Buck

First - Brenden Lupey

Doe 5 mo. & under

First - Brylee Hill; second - Brock Hohman; third - Trinity Seville; fourth - Camden Lupey; fifth - Jensen Wible

Doe over 1 year & under 2

First - Brock Hohman

Buck, over 5 mos. to 1 year

First - Holden Lupey

Champion Doe

First - Brylee Hill

Reserved Champion Doe

First - Brock Hohman

Doe over 5 mo. & under 1 year

First - Brylee Hill

Lightweight

First - Hannah Dick; second - Rylea Ramsey; third - Evelyn Stephens

Middleweight

First - Geneva Stephens; second - Lauren DeShong; third - Emily Dick; fourth - Braylynn Glazier

Heavyweight

First - Megan Keller; second - Myles Seville

Grand Champion

First - Geneva Stephens

Reserve Grand Champion

First - Hannah Dick

4-H/Vocational Market Meat Goat

Lightweight Market Goat

No. 1

First - Maecy Richards; second - Kadin Kuhn; third - Lainnie Glenn

Lightweight Market Meat

No. 2

First - Brock Hohman; second - Brittany Truax; third - Aryanna Lupey

Middleweight Meat Goat

No. 1

First - Samantha Henry; second - Brenden Lupey; third

Laykan Skiles; fourth - Holden Lupey

Middleweight Meat Goat

No. 2

First - Adam Souders; second - Steven Hann; third - Zachary Henry; fourth - Alexa is Lupey

Heavyweight Meat Goat

No. 1

First - Levi Truax; second - Landon Seiders; third - Naddy Skiles; fourth - Kassidy Detwiler

Heavyweight Meat Goat

No. 2

First - Shiane Pittman; second - Bronson Smith; third - Bridgette Hoffman

Showmanship 17 & over

First - Brock Hohman

Showmanship 14, 15, 16

First - Shiane Pittman; second - Brittany Truax; third - Kassidy Detwiler; fourth - Bridgette Hoffman

Showmanship 11, 12, 13

First - Levi Truax; second - Samantha Henry; third - Alexis Lupey; fourth - Laykan Skiles; fifth - Aryanna Lupey; sixth - Brenden Lupey; seventh - Steven Hann

Showmanship 8, 9, 10

First - Landon Seiders; second - Naddy Skiles; third - Bronson Smith; fourth - Kadin Kuhn; fifth - Holden Lupey; sixth - Lainnie Glenn; seventh - Maecy Richards; eighth - Adam Souders; ninth - Zachary Henry

Grand Champion

Showmanship

First - Brittany Truax

Reserve Champion

Showmanship

First - David Seiders

4-H/Vocational Market Steers

Lightweight No. 1

First - Jenna Richards; second - Mason Buterbaugh; third - Sasha Holmes

Lightweight No. 2

First - Sidonna Hershey; second - Riley Black; third - Shaylynn Holmes

Lightweight No.3

First - Cheyenne Burger; second - Ryan Rourke

Middleweight No. 1

First - Trai Fix; second - Justin Fogal; third - Hunter Buterbaugh

Middleweight No. 2

First - Michael Fogal; second - Carly Swope; third - Tyler Mosemann

Middleweight No. 3

First - Laramie Clark; second - Sierra Kohr; third - Zachary Henry

Heavyweight No. 1

First - Brittany Truax; second - Landon Seiders; third - Samantha Henry; fourth - Kassidy Detwiler

Heavyweight No. 2

First - Adam Souders; second - Clayton Lynch; third - Levi Truax

Heavyweight No. 3

First - Holden Smith; second - David Seiders; third - Macey Ward

Showmanship, 17 & over

First - David Seiders; second - Sierra Kohr; third - Justin Fogal; fourth - Michael Fogal; fifth - Sasha Holmes

Showmanship, 14, 15, 16

First - Brittany Truax; second - Laramie Clark; third - Trai Fix; fourth - Kassidy Detwiler; fifth - Sidonna Hershey; sixth - Hunter Buterbaugh

Showmanship, 11, 12, 13

First - Holden Smith; second - Macey Ward; third - Jenna Richards; fourth - Carly Swope; fifth - Samantha Henry; sixth - Levi Truax; seventh - Mason Buterbaugh

Showmanship, 8, 9, 10

First - Landon Seiders; second - Adam Souders; third - Tyler Mosemann; fourth - Riley Black; fifth - Zachary Henry; sixth - Shaylynn Holmes.

Return to top