2011-09-01 / Local & State

FAIR RESULTS

Open Horse Show

Yearlings & Under in Hand

First - Krista DeShong

Jr. Youth Showmanship

13 & Under

First - Sarah Keaton; second - Karlie Ward; third - Madisyn Culler; fourth - Kelsi Kendall.

Sr Youth Showmanship 14-18

First - Krista DeShong; second - Ashley Harold

PeeWee Showmanship

10 & Under

First - Tory Layton; second - Madisyn Culler; third - Chulete Kendall; fourth - Veronica Rine; fifth - Eliza Rine

English Type Mares &

Geldings in Hand

First - Krista DeShong; second - Kelsi Kendall; third - Stephanie Yingling; fourth - Linsey Palmer

Draft Type Mares &

Geldings in hand

First - Alicia Schooley; second - Jana Malot; third - Jana Malot; fourth - Alicia Schooley

Stock type mares & geldings in hand

First - Karlie Ward; second - Caitlin Glazier; third - Tory Layton; fourth - Hunter Layton

Miniature Horse in Hand

First - Terri Shirey; second - Shirley Hovermale; third - Chulete Kendall; fourth - Karlie Ward; fifth - Sarah Keaton; sixth - Madisyn Culler

Miniature Horse

Showmanship

First - Tory Layton; second - Sarah Keaton; third - Sara Wenschhof; fourth - Chulete Kendall; sixth - Madisyn Culler

Mule or Donkey Halter

First - Jana Malot; second - Jana Malot; third - Jana Malot; fourth - Jana Malot; fifth - Jana Malot

Leadline (6 & under)

& Under

First - Veronica Rine

Jr all day English Horse

First - Eliza Rine

Sr all day English Horse

First - Krista DeShong; second - Emily Wenschhof; third - Sarah Keaton; fourth - Ashley Harold; fifth - Kelli R Yingling

Sr English Pleasure Horse

First - Sarah Keaton; second - Emily Wenschhof; third - Ashley Harold; fourth - Krista DeShong; fifth - Kelli R Yingling

Novice Pleasure First & second year riders

First - Karlie Ward; second - Hunter Layton; third - Tory Layton; fourth - Kelsi Kendall; fifth - Kayla Souders; sixth - Eliza Rine

Short Stirrup Pleasure

12 & under

First - Karlie Ward; second - Hunter Layton; third - Tory Layton; fourth - Kelsi Kendall

Sr Youth English

Pleasure14-18

First - Krista DeShong; second - Caitlin Glazier; third - Emily Wenschhof

Novice Equitation

1 & 2 yr rider

First - Hunter Layton; second - Tory Layton; third - Karlie Ward; fourth - Kayla Souders; fifth - Kelsi Kendall; sixth - Eliza Rine

Sr Youth English

Equitation 14-18

First - Krista DeShong; second - Emily Wenschhof; third - Caitlin Glazier

Jr Youth English

Equitation 13 & Under

First - Sarah Keaton

Short Stirrup Equitation 12

& Under

First - Tory Layton; second - Hunter Layton; third - Karlie Ward; fourth - Kelsi Kendall

MPHSC All Day

English Jackpot

First - Caitlin Glazier; second - Krista DeShong; third - Sarah Keaton; fourth - Emily Wenschhof Hunter Hack 2 jumps not to exceed 2 ft.

First - Caitlin Glazier; second - Ashley Harold

Miniature Horse Jumping

First - Terri Shirey second - Karlie Ward; third - Shirley Hovermale; fourth - Emily Wenschhof; fifth - Sarah Keaton; sixth - Madisyn Culler

Mule Jumping

First - Jadin Cheshire; second - Jana Malot; third - Jana Malot; fourth - Jana Malot; fifth - Jana Malot

Open Trail

First - Krista DeShong

Miniature Horse Trail

First - Shirley Hovermale; second - Terri Shirey; third - Karlie Ward; fourth - Sarah Keaton; fifth - Tory Layton

Sr. All Day Western Horse

First - Kayla Souders; second - Sara Wenschhof

Jr All Day Western Horse in a snaffle or bosal W, J/T

First - Caitlin Glazier

Open Green Horse All Day

Pleasure (2-3 yr olds only)

First - Caitlin Glazier; second - Hunter Layton

Mule or Donkey Pleasure

First - Jana Malot; second - Jana Malot; third - Jadin Cheshire; fourth - Jana Malot

MPHSC All Day Pleasure

Western Jackpot

First - Caitlin Glazier

Draft Type Animal Driving

Single or Team Hitch

First - Alicia Schooley; second - Jana Malot

Youth 50 Yard Dash

15 & Under

First - Chelsey Bonebrake; second - Breanna Worthing; third - Mckenzie Gelvin; fourth - Sarah Keaton; fifth - Lacey Bonebrake

Adult 50 Yard Dash

16 & Over

First - Tiffany Bonebrake; second - Ashley Harold; third - John Johnson; fourth - Kelli R Yingling

Youth Barrel Race

15 & Under

First - Mckenzie Gelvin; second - Chelsey Bonebrake; third - Lacey Bonebrake; fourth - Sarah Keaton

Adult Barrel Race

16 & Over

First - Tiffany Bonebrake; second - Ashley Harold; third - John Johnson; fourth - Kelli Yingling

Youth Pole Bending

15 & Under

First - McKenzie Gelvin; second - Breanna Worthing

Adult Pole Bending

16 & Over

First - Kelli Yingling; second - Tiffany Bonebrake; third - John Johnson

Youth Raised Box

Keyhole 15 & Under

First - Mckenzie Gelvin; second - Breanna Worthing; third - Sarah Keaton

Adult Raised Box

Keyhole 16 & Over

First - Ashley Harold; second - Kelli Yingling

Youth 4-Corner Stake Race

15 & Under

First - Breanna Worthing; second - Mckenzie Gelvin; third - Lacey Bonebrake; fourth - Sarah Keaton

Adult 4-Corner Stake Race

16 & Over

First - Ashley Harold; second - Tiffany Bonebrake

Dairy Cows Open Classes

Ayshire- Fall (Senior) Calf born between

9/1/10 & 11/30/11

First - Brock Hohman Ayshire- Spring Jr yearling born between

3/1/10 & 5/31/10

First - Sierra McDonald

Ayshire- Jr Champion

Female

First - Brock Hohman

Ayshire- Reserve Champ Female

First - Sierra McDonald

Ayrshire- Grand

Champion Female

First - Brock Hohman

Ayrshire- Reserve Grand

Champ Female

First - Sierra McDonald

Holstein- Spring (Junior)

Calf born between

3/1/11 & 5/31/11

First - Tyler Mosemann; second - Grace Mosemann; third - Timothy Griffith; fourth - Olivia Mottern

Holstein- Fall (Senior) Calf born between

9/1/10 & 11/30/11

First - Austin Anderson

Holstein- Summer Yearling born between

6/1/10 & 5/31/10

First - Mark Mosemann; second - Scott Mosemann; third - Timothy R Mottern

Holstein- Spring Jr yearling born between

3/1/10 & 5/31/10

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann

Holstein- Winter intermediate yearling born between 12/1/09 & 2/28/10

First - Brock Hohman

Holstein- Jr Champion

Female

First - Mark Mosemann

Holstein- Reserve

Champion Female

First - Tyler Mosemann

Holstein- 5 yr. old born between 9/1/05 & 8/31/06

First - Taylor Morton; second - Sierra McDonald

Holstein- Cow in milk any age, to be judged on udder alone

First - Taylor Morton; second - Sierra McDonald

Holstein- Senior

Champion Female

First - Taylor Morton

Holstein- Reserve Senior

Champion Female

First - Sierra McDonald

Holstein- Grand

Champion Female

First - Taylor Morton

Holstein- Reserve Grand

Champion Female

First - Mark Mosemann

Jersey- Spring (Junior) Calf born between

3/1/11 & 5/31/11

First - Levi Mellott; second - Austin Anderson; third - Mindee Anderson; fourth - Lane Younker

Jersey- Winter intermediate calf born between

12/1/10 & 2/28/11

First - Phillip Knepper

Jersey- Fall (Senior) Calf born between

9/1/10 & 11/30/11

First - Mindee Anderson; second - Austin Anderson; third - Tyler Green

Jersey- Summer Yearling born between

6/1/10 & 8/31/10

First - Phillip Knepper; second - Logan Kling

Jersey- Spring Jr yearling born between

3/1/10 & 5/31/10

First - Levi Mellott; second - Lane Younker

Jersey- Winter intermediate yearling born between

12/1/09 & 2/28/10

First - Tyler Green

Jersey- Jr Champion

Female

First - Levi Mellott

Jersey- Reserve

Champ Female

First - Mindee Anderson

Jersey- Dry Cow 5 & over born before 9-1-06

First - Lane Younker Jersey- Jr 2 yr. old born btwn

3/1/09 & 8/31/09

First - Levi Mellott; second - Caitlin Glazier

Jersey- Jr 3 yr. old born between 3/1/08 and 8/31/08

First - Austin Anderson; second - Jacob Younker

Jersey- Sr 3 yr. old born between 9/1/07 and 2/28/08

First - Tyler Green

Jersey- 5 yr. old born between 9/1/05 & 8/31/06

First - Tyler Green

Jersey- 6 yr. & over born before 9/1/05

First - Phillip Knepper; second - PhillipKnepper Jersey- Cow in milk any age, to be judged on udder alone

First - Phillip Knepper; second - Tyler Green; third - Levi Mellott; fourth - Austin Anderson; fifth - Jacob Younker

Jersey- Best 3 females, any age bred and owned by Exhibitor

First - Jacob Younker

Jersey- Produce of dam, 2 animals any age either sex

First - Lane Younker Jersey- Dam & daughter any age need not be owned by same

First - Jacob Younker

Jersey- Sr Champion

Female

First - Phillip Knepper

Jersey- Reserve Sr

Champion Female

First - Austin Anderson Jersey- Grand Champion Female

First - Phillip Knepper

Jersey- Reserve Grand

Champion Female

First - Austin Anderson

Red&White-Spring

(Junior) Calf born between

3/1/11 & 5/31/11

First - Justin Fischer

Red & White- Jr. Champion

Female

First - Justin Fischer

Red & White- Jr. 3yr old born between 3/1/08 and

8/31/08

First - Justin Fischer

Red & White- Cow in milk any age, to be judged on udder alone

First - Justin Fischer

Red & White- Dam & daughter any age need not be owned by same

First - Justin Fischer

Red & White- Senior

Champion Female

First - Justin Fischer

Red & White- Grand

Champion Female

First - Justin Fischer

Red & White- Reserve

Grand Champion Female

First - Justin Fischer

Red & White- Supreme

First - Justin Fischer

Beef Cattle

Breeding- Beef Cattle - Angus Early Jr. Yearling 1/1 &

2/28/10

First - Brittany Truax

Breeding- Beef Cattle - Angus Grand Champion

First - Brittany Truax

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn-Summer

Yearling Heifer

05/01 & 06/15/10

First - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn- Jr Yearling

Heifer 3/1/09

First - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn-

2 yr old 1/1 & 8/31/09

First - Jadin Cheshire; second - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn- Best Bred

& Owned

First - Jadin Cheshire; second - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn- Grand Champion

First - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Shorthorn- Res Grand

Champion

First - Jadin Cheshire

Breeding- Beef Cattle -

Maine Anjou- Junior

Yearling heifer 3/1/09

First - Lauren DeShong

Breeding- Beef Cattle - Maine Anjou- Grand Champion

First - Lauren DeShong Breeding- Beef Cattle - Other Junior Heifer Calves after 3/1/11

First - Megan Keller Breeding- Beef Cattle - Other 2 yr old 1/1 & 8/31/09

First - Megan Keller Breeding- Beef Cattle - Other Cow/calf classes calf must be born 1/1/11 or after

First - Megan Keller Breeding- Beef Cattle - Other Best Bred & Owned

First - Megan Keller; second - Megan Keller Breeding- Beef Cattle - Other Grand Champion

First - Megan Keller Breeding- Beef Cattle - Other Reserve Grand Champion

First - Megan Keller

Sheep

Breeding Sheep - Cheviot-

Two ram lambs Cheviot

First - Samantha Bliss

Cheviot- Ewe, 1 yr & under 2 Cheviot

First - Samantha Bliss; second - Samantha Bliss

Cheviot- Champion

Ewe Cheviot

First - Samantha Bliss

Cheviot- Reserve Champ

Ewe Cheviot

First - Samantha Bliss

Cheviot- Pen of lambs

Cheviot

First - Samantha Bliss

Cheviot- Flock

First - Samantha Bliss Dorset- Ram, lamb 5 mo & under

First - Reuben Knepper

Dorset- Champion Ram

First - Reuben Knepper

Dorset- Ewe, 1 yr & under 2

First - Reuben Knepper

Dorset- Ewe, lamb

5 mo & under

First - Reuben Knepper; second - Reuben Knepper; third - Reuben Knepper

Dorset- Champion Ewe

First - Reuben Knepper

Dorset- Reserve

Champion Ewe

First - Reuben Knepper

Dorset- Two ewe lambs

First - Reuben Knepper

Dorset- Breeder’s young flock

First - Reuben Knepper

Dorset- Get of Sire

First - Reuben Knepper Hampshire- Ewe lamb 5 mo

& under

First - Steven Meyer Hampshire- Champion Ewe

First - Steven Meyer

Oxford- Ewe, 1 yr & under 2

First - Brittany Truax; second - Brittany Truax

Oxford- Ewe lamb

5 mo & under

First - Brittany Truax

Oxford- Pair yearling ewes

First - Brittany Truax

Oxford- Champion Ewe

First - Brittany Truax

Oxford- Reserve

Champion Ewe

First - Levi Truax

Oxford- Two ewe lambs

First - Brittany Truax

Oxford- Breeder’s young flock

First - Brittany Truax

Oxford- Flock

First - Brittany Truax

Oxford- Get of Sire

First - Brittany Truax

Supreme Ewe overall

First - Brittany Truax Reserve Supreme Ewe overall

First - Reuben Knepper

Supreme Ram overall

First - Samantha Bliss

Reserve Supreme Ram overall

First - Brittany Truax

Ram lamb over 5 mo & under 1 yr. Cheviot

First - Samantha Bliss; second - Samantha Bliss Ewe, over 5 mo & under 1 yr.

Cheviot

First - Samantha Bliss; second - Samantha Bliss

Oxford- Ram, lamb over 5 mo. & under 1 yr.

First - Brittany Truax Oxford-Ewe ovr 5 mos & under 1 yr.

First - Levi Truax; second - Brittany Truax; third - Brittany Truax

Lightweight 85-100 lbs

First - Ashley Penwell; second - Sara Wenschhof

Lambs - Mediumweight

101-120 lbs

First - Steven Meyer

Lambs - Heavyweight

121-140 lbs

First - Megan Keller

Lambs - Champion

Market Lamb

First - Steven Meyer

Lambs - Reserve Champion

Market Lamb

First - Megan Keller

Grain And Seed Crops

Field Corn - Yellow Corn 6 ears - Open Pollinated

First - Dave Anderson

Alfalfa or Alfa Grassmixed First First cutting, not >50% of grasses

First - Richard Price

Alfalfa or Alfalfa Grassmixed2 later cuttings, not

>50% of grasses

First - Richard Price

Grass First cutting. mixtures of timothy and or grasses <10% legumes

First - Richard Price; second - Hunter Stallman

Grass second cutting, mixture of timothy and or grasses <10% legumes

First - Richard Price

Mixed Hay

First - Richard Price Grand Champion Hay Exhibit

First - Richard Price

4-H & Vocational Dairy Cattle

Ayrshire- Fall Sr calf born between 9/1/10 & 11/30/10

First - Brock Hohman

Ayrshire- Spr Jr yearling born between 3/1/10 &

5/31/10

First - Sierra McDonald

Ayrshire- Junior Champion

First - Brock Hohman

Ayrshire- Reserve Jr

Champion Female

First - Sierra McDonald

Ayrshire- Grand Champion

Female

First - Brock Hohman

Ayrshire- Reserve Grand

Champion Female

First - Sierra McDonald

Holstein- Spr. Jr calf born between 3/1/11 & 5/31/11

First - Tyler Mosemann; second - Grace Mosemann; third - Timothy Griffith; fourth - Olivia Mottern

Holstein- Winter inter.calf between 12/1/10 & 2/28/11

First - Brock Hohman

Holstein - Summer yearling born between 6/1/10 &

8/31/10

First - Timothy Mottern Holstein - Spring Jr yearling born between

3/1/10 & 5/31/10

First - Grace Mosemann; second - Tyler Mosemann

Holstein- Fall Sr. yearling born between

9/1/09 & 11/30/09

First - Austin Anderson

Holstein- Jr Champion

Female

First - Tyler Mosemann

Holstein - 5 yrs born between 9/1/05 & 8/31/06

First - Taylor Morton; second - Sierra McDonald

Holstein - Senior

Champion Female

First - Taylor Morton

Holstein- Reserve Senior

Champ Female

First - Sierra McDonald

Holstein- Grand

Champion Female

First - Taylor Morton

Holstein- Reserve Grand

Champ Female

First - Tyler Mosemann

Jersey- Spring Jr calf born between 3/1/11 & 5/31/11

First - Levi Mellott; second - Austin Anderson; third - Mindee Anderson; fourth - Lane Younker

Jersey-Winter inter.calf born between

12/1/10 & 2/28/11

First - Phillip Knepper

Jersey- Fall Sr calf born between 9/1/10 & 11/30/10

First - Mindee Anderson; second - Austin Anderson; third - Tyler Green

Jersey- Summer yearling born between

6/1/10 & 8/31/10

First - Phillip Knepper; second - Logan Kling

Jersey- Spr Jr yearling born between

3/1/10 & 5/31/10

First - Levi Mellott; second - Lane Younker

Jersey- Winter intermediate yearling born between 12/1/09 & 2/28/10

First - Tyler Green Jersey- Junior Champion Female

First - Levi Mellott

Jersey- Reserve Jr

Champion Female

First - Mindee Anderson

Jersey- Dry Cow Sr

2 yrs & over before 3/1/09

First - Lane Younker

Jersey- Jr 2yrs born between 3/1/09 & 8/31/09

First - Levi Mellott; second - Caitlin Glazier

Jersey- Jr 3 yrs born between 3/1/08 & 8/31/08

First - Austin Anderson; second - Jacob Younker

Jersey- Sr 3yrs born between 9/1/07 & 2/28/08

First - Tyler Green

Jersey- 5 yrs born between

9/1/05 & 8/31/06

First - Tyler Green

Jersey- 6 yrs & over born before 9/1/05

First - Phillip Knepper; second - Phillip Knepper

Jersey- Senior

Champion Female

First - Phillip Knepper

Jersey- Reserve Senior

Champ Female

First - Austin Anderson

Jersey- Grand Champion

Female

First - Phillip Knepper

Jersey- Reserve Grand

Champion Female

First - Austin Anderson

Jersey- Dam & Daughter

Dam must be own by exhibitor

First - Jacob Younker

Jersey- Supreme

First - Phillip Knepper

Showmanship 15 & over

First - Caitlin Glazier; second - Brock Hohman; third - Phillip Knepper; fourth - Tyler Green; sixth - Taylor Morton

Dairy Cattle Showmanship

12,13,14

First - Timothy Mottern

Showmanship 8,9,10,11

First - Austin Anderson; second - Grace Mosemann; third - Levi Mellott; fourth - Logan Kling; fifth - Olivia Mottern; sixth - Lane Younker; seventh - Sierra McDonald Reserve Champion Showman

First - Caitlin Glazier Grand Champion Showman

First - Austin Anderson

Fitting, 15 & over

First - Timothy Griffith; second - Caitlin Glazier; third - Tyler Green; fourth - Phillip Knepper; fifth - Taylor Morton; sixth - Brock Hohman

Fitting, 12,13,14

First - Timothy Mottern

Fitting, 8, 9, 10, 11

First - Grace Mosemann; second - Austin Anderson; third - Levi Mellott; fourth - Olivia Mottern; fifth - Logan Kling; sixth - Lane Younker; seventh - Sierra McDonald

Reserve Champion Fitter

First - Timothy Griffith

Grand Champion Fitter

First - Grace Mosemann

Pewee Showmanship

First - Mindee Anderson; first - Luke Bivens; first - Tyler Mosemann; first - Jacob Younker

4-H & Vocational Sheep -

Lightweight Market Lambs

No 1

First - Trai Fix; second - McKayla Keefer

4-H & Vocational Sheep -

Lightweight Market Lambs

No 2

First - Macey Ward; second - Carly Swope

4-H & Vocational Sheep -

Champ Lightweight

Market Lamb

First - Macey Ward

4-H & Vocational Sheep -

Res Champ Lightweight

Market Lamb

First - Trai Fix

4-H & Vocational Sheep -

Middleweight Market

Lambs No 1

First - Holden Smith; second - Levi Truax; third - Steven Meyer; fourth - Shiane Pittman

4-H & Vocational Sheep -

Middleweight Market

Lambs No 2

First - Clarissa Barton; second - Lauren DeShong; third - Cortnee Fix; fourth - Zachary Cloughley

4-H & Vocational Sheep -

Champ Middleweight

Market Lamb

First - Clarissa Barton

4-H & Vocational Sheep -

Re Champ Middleweight

Market Lamb

First - Lauren DeShong

4-H & Vocational Sheep - Heavyweight Market Lambs

No 1

First - Brittany Truax; second - Megan Keller; third - Laykan Skiles; fourth - Taylor Souders

4-H & Vocational Sheep - Heavyweight Market Lambs

No 2

First - Caitlin Black; second - Andrew Hoffman; third - Kassidy Detwiler

4-H & Vocational Sheep -

Champ Heavyweight

Market Lamb

First - Brittany Truax 4-H & Vocational Sheep - Re

Champ Heavyweight

Market Lamb

First - Megan Keller

4-H & Vocational Sheep -

Grand Champion Market

Lamb

First - Brittany Truax

4-H & Vocational Sheep -

ReGrand Champion

Market lamb

First - Megan Keller

4-H & Vocational Sheep -

Showmanship, 17 & over

First - Clarissa Barton; second - Megan Keller; third - Lauren DeShong; fourth - Caitlin Black

4-H & Vocational Sheep -

Showmanship, 14,15,16

First - Steven Meyer; second - Shiane Pittman; third - Taylor Souders; fourth - McKayla Keefer; fifth - Zachary Cloughley

4-H & Vocational Sheep -

Showmanship, 11,12,13

First - Brittany Truax; second - Kassidy Detwiler; third - Macey Ward; fourth - Carly Swope; fifth - Laykan Skiles

4-H & Vocational Sheep -

Showmanship, 8,9,10

Second - Holden Smith; third - Levi Truax

4-H & Vocational Market

Swine - Lightweight No 1

First - David Seiders; second - Whitney Mellott; third - Trai Fix; fourth - Tyler Foor; fifth - Dillen Burger; sixth - Brittany Holmes

4-H & Vocational Market

Swine - Lightweight No 2

First - Brittany Truax; second - Colton Strait; third - Riley Black; fourth - Caitlin Black; fifth - Dillan Gordon; sixth - Hunter Souders; seventh - Holden Smith

4-H & Vocational Market

Swine - Lightweight No 3

First - Lexi Richards; second - Megan Keller; third - Timothy Mottern; fourth - Maecy Richards

4-H & Vocational Market

Swine - Champion

Lightweight

First - Brittany Truax

4-H & Vocational Market

Swine - Reserve Champion

Lightweight

First - Lexi Richards

Swine - Middleweight No 1

First - Steven Meyer; second - Hunter Buterbaugh; third - Mason Buterbaugh; fourth - Andrew Hoffman

4-H & Vocational Market

Swine - Middleweight No 2

First - Donovan Garlock; second - Samuel Gordon; third - McKayla Keefer; fourth - Justin Fogal; fifth - Logan Bishop; sixth - Jordon Schetrompf; seventh - Chance Hawbaker

4-H & Vocational Market

Swine - Middleweight No 3

First - Carly Swope; second - Jenna Richards; third - Lauren DeShong; fourth - Carter Garlock; fifth - Landon Seiders; sixth - Kristin Hawbaker; seventh - Brycen Hohman

4-H & Vocational Market

Swine - Champion

Middleweight

First - Carly Swope

4-H & Vocational Market

Swine - Reserve Champion

Middleweight

First - Donovan Garlock

4-H & Vocational Market

Swine - Heavyweight No 1

First - Shiane Pittman; second - Haley Garlock; third - Steven Hann; fourth - Braylin Hohman; fifth - Brock Hohman; sixth - James Knepper

4-H & Vocational Market

Swine - Heavyweight No 2

First - Clarissa Barton; second - Levi Truax; third - Justin DeShong; fourth - Kadin Kuhn; fifth - Michael Fogal; sixth - Kassidy Detwiler; seventh - Chase Buterbaugh

4-H & Vocational Market

Swine - Heavyweight No 3

First - Tristan Gelvin; second - Sierra Kohr; third - Clayton Garlock; fourth - Laykan Skiles; fifth - Katelyn Truax; sixth - Samantha Henry; seventh - Sheree Fogal

4-H & Vocational Market

Swine - Champ

Heavyweight Market Swine

First - Shiane Pittman

4-H & Vocational Market

Swine - ReChamp

Heavyweight Market Swine

First - Clarissa Barton

4-H & Vocational Market

Swine - Grand Champ

First - Shiane Pittman

4-H & Vocational Market

Swine - Re Grand Champ

Market Swine

First - Clarissa Barton

4-H & Vocational Market

Swine - Showmanship

17 & over

First - Clarissa Barton; second - Lauren DeShong; third - Megan Keller; fourth - Justin DeShong; fifth - Caitlin Black; sixth - Dillan Gordon

4-H & Vocational Market

Swine - Showmanship

14,15,16

First - Colton Strait; second - Steven Meyer; third - Shiane Pittman; fourth - Brock Hohman; fifth - McKayla Keefer

4-H & Vocational Market Swine - Showmanship 11, 12, 13

First - Brittany Truax; second - Kassidy Detwiler; third - Carly Swope; fourth - Lexi Richards; fifth - Laykan Skiles

4-H & Vocational Market Swine - Showmanship 8,9,10

First - Levi Truax; second - Mason Buterbaugh; third - Landon Seiders; fourth - Chase Buterbaugh; fifth - Riley Black

4-H & Vocational Market

Swine - Grand Champion

Showman

First - Clarissa Barton

4-H & Vocational Market

Swine - Reserve Champion

Showman

First - Colton Strait

4-H & Vocational Group

Exhibit - Vo Ag & Indust.

Arts 4'x10'x6'

First - MHS FFA

4-H and Vocational

Costume/Fun Class

10 & under

First - Jadin Cheshire; first - Anthony Thurber; first - Rebecca Wenschhof

4-H and Vocational

Costume/Fun Class

11,12,13&14

First - Sarah Keaton; second - Karlie Ward

4-H and Vocational

Costume/Fun Class

15 & over not to exceed 21 years of age

First - Ashley Harold; second - Krista DeShong; third - Brock Hohman; fourth - Sara Wenschhof; fifth - Zachary Cloughley

4-H & Vocational Market

Steers - Lightweight No. 1

First - Jordon Schetrompf; second - Hunter Buterbaugh

4-H & Vocational Market

Steers - Lightweight No. 2

First - Landon Seiders; second - Mason Buterbaugh; third - Laramie Clark; fourth - Sasha Holmes

4-H & Vocational Market

Steers - Lightweight No. 3

First - Wyatt Fix; second - Matthew Fletcher; third - Grace Mosemann

4-H & Vocational Market

Steers - Champion

Lightweight

First - Wyatt Fix

4-H & Vocational Market

Steers - Reserve Champion

Lightweight

First - Landon Seiders

4-H & Vocational Market

Steers - Middleweight No. 1

First - Wyatt Karper; second - Sierra Kohr; third - Samantha Henry; fourth - Courtney DeShong; fifth - Cheyenne Burger

4-H & Vocational Market

Steers - Middleweight No. 2

First - Levi Truax; second - Dylan Palmer; third - Kassidy Detwiler; fourth - Justin DeShong; fifth - Adam Souders

4-H & Vocational Market

Steers - Middleweight No. 3

First - Brittany Truax; second - Trai Fix; third - Clayton Lynch; fourth - Justin Fogal; fifth - Brett Burger

4-H & Vocational Market

Steers - Champion

Middleweight

First - Brittany Truax

4-H & Vocational Market

Steers - Reserve Champion

Middleweight

First - Levi Truax

4-H & Vocational Market

Steers - Heavyweight No. 1

First - Clayton Garlock; second - Lauren DeShong; third - Michael Fogal; fourth - Megan M Keller

4-H & Vocational Market

Steers - Heavyweight No. 2

First - David Seiders; second - Kristin Hawbaker; third - Chance Hawbaker

4-H & Vocational Market

Steers - Heavyweight No. 3

First - Sheree Fogal; second - Carly Swope

4-H & Vocational Market

Steers - Champion

Heavyweight

First - David Seiders

4-H & Vocational Market

Steers - Reserve Champion

Heavyweight

First - Clayton Garlock

4-H & Vocational Market

Steers - Grand Champion

Steer

First - Brittany Truax

4-H & Vocational Market

Steers - Reserve Champion

Steer

First - Levi Truax

4-H & Vocational Market

Steers - Showmanship,

17 & over

First - Lauren DeShong; second - Wyatt Karper; third - Megan Keller; fourth - Justin DeShong; fifth - Clayton Garlock

4-H & Vocational Market

Steers - Showmanship,

14,15,16

First - David Seiders; second - Sierra Kohr; third - Michael Fogal; fourth - Justin Fogal; fifth - Kristin Hawbaker

4-H & Vocational Market

Steers - Showmanship,

11,12,13

First - Brittany Truax; second - Kassidy Detwiler; third - Laramie Clark; fourth - Carly Swope; fifth - Cheyenne Burger

4-H & Vocational Market

Steers - Showmanship,

8,9,10

First - Levi Truax; second - Mason Buterbaugh; third - Landon Seiders; fourth - Adam Souders; fifth - Grace Mosemann

4-H & Vocational Market

Steers - Reserve Champion

Showman

First - Brittany Truax

Rabbits

Doe & Litter min. litter 4 wks

First - Naddy Skiles; second - Edward Wenschhof; third - Katelyn Bard; fourth - Alyson Stallman

Best Doe in Show

First - Krystal Stermer

Best Buck in Show

First - Carlie Lynch

Best Doe and Litter

Grand Camp

First - Jenna Wible

Reserve Best Doe in Show

First - Naddy Skiles

Best Buck in Show

First - Carlie Lynch

Open Class Meat Pen

First - Geneva Stephens

Best Adult Purebreed Buck

First - Jenna Wible

Supreme Buck

First - Jenna Wible

Supreme Doe

First - Jenna Wible

Flemish Giant- Adult Doe

First - Amy Bard

Flemish Giant- Grand Best

Doe Grand Champion

First - Amy Bard

Holland Lop- Adult Doe

First - Anita Stephens; second - Macey Ward; third - Evelyn Stephens; fourth - Michala Christy; fifth - Bo Carbaugh

Holland Lop- Adult Buck

First - Alyson Stallman; second - Michala Christy; third - Josiah Guyer; fourth - Adam Carbaugh; fifth - Evelyn Stephens

Holland Lop- Young Doe

First - Jenna Wible; second - Shyanne Wible; third - Evelyn Stephens

Holland Lop- Young Buck

First - Hayden Wible

Holland Lop- Doe & Litter

First - Michala Christy

Holland Lop- Grand Champ Doe

First - Jenna Wible Holland Lop- Grand Champ

Buck

First - Alyson Stallman

Jersey Wooley- Adult Buck

First - Emily Wenschhof

Jersey Wooley-Grand

Champ Buck

First - Emily Wenschhof

Giant Chin - Adult Buck

First - Sara Wenschhof

Giant Chin- Grand

Champ Buck

First - Sara Wenschhof

Mini Rex- Young Doe

First - Shyanne Wible

Mini Rex - Grand

Champion Doe

First - Hunter Stallman

Mini Rex- Grand Champ

Best Buck

First - Jenna Wible

Polish- Adult Doe

First - Evelyn Stephens; second - Geneva Stephens; third - Anita Stephens; fourth - Shyanne Wible; fifth - Christina Koontz

Polish- Adult Buck

First - Issac Pittman; second - Jenna Wible; third - Christina Koontz

Polish- Young Doe

First - Issac Pittman; second - Christina Koontz; third - Hayden Wible; fourth - Jenna Wible; fifth - Bo Carbaugh

Polish- Young Buck

First - Shyanne Wible; second - Adam Carbaugh; third - Jenna Wible

Polish- Doe & Litter

First - Shyanne Wible; second - Geneva Stephens

Polish- Grand Champ Doe

First - Evelyn Stephens

Polish- Grand Champ

Best Buck

First - Shyanne Wible

Polish- Grand Champ

Doe & Litter

First - Shyanne Wible

Dutch- Adult Doe

First - Geneva Stephens; second - Katie Bard; third - Ashley Bard

Dutch- Adult Buck

First - Wyatt Mellott; second - Katie Bard

Dutch- Young Doe

First - Evelyn Stephens

Dutch- Young Buck

First - Evelyn Stephens

Dutch- Grand Champ Doe

First - Geneva Stephens

Dutch- Grand

Champion Buck

First - Wyatt Mellott

Mini Lop- Adult Doe

First - Landon Bishop

Mini Lop- Adult Buck

First - Landon Bishop

Mini Lop- Grand

Champ Doe

First - Landon Bishop

Mini Lop- Best

Buck in show

First - Landon Bishop

Lionhead- Adult Doe

First - Logan Bishop; second - Olivia Alexander; third - Jessica Stallman

Lionhead- Adult Buck

First - Erika Eichelberger; second - Hunter Ward; third - Edward Wenschhof; fourth - Jessica Stallman

Lionhead- Grand

Champ Doe

First - Logan Bishop

Lionhead- Grand

Champ Buck

First - Erika Eichelberger

Netherland dwarf-

Adult Doe

First - Rebecca Wenschhof

Netherland dwarf- Grand-

ChamDoe

First - Rebecca Wenschhof Other Purebred- Young Doe

First - Anthony Thurber

Other Purebred- Young

Buck

First - Anthony Thurber

Other- Grand Champion

Doe

First - Anthony Thurber

Other- Grand Champion

Buck

First - Anthony Thurber

Light- Adult Doe over 6 mo

First - Matthew Fletcher; second - Miranda Buterbaugh; third - Anthony Thurber; fourth - Ashlyn Buterbaugh; fifth - Rachel Carbaugh Middle- Adult Doe over 6 mo

First - Reese Alexander; second - Ethan Lynch; third - Sasha Holmes; fourth - Brittany Holmes

Heavy- Adult Doe over 6 mo

First - Krystal Stermer; second - Heather Lynch; third - Michala Christy; fourth - Erika Eichelberger; fifth - Katelyn Bard X Heavy- Adult Doe over 6 mo

First - Naddy Skiles; second - Carlie Lynch; third - Caleb Strait; fourth - Shaylynn Holmes Light- Adult Buck over 6 mo

First - Carlie Lynch; second - Shaylynn Holmes; third - Ashley Penwell; fourth - Anthony Thurber; fifth - James Bard Middle- Adult Buck over 6 mo

First - Logan Bishop; second - Erika Eichelberger; third - Michala Christy; fourth - Sara Wenschhof

Light- Young Doe under 6 mo

First - Naddy Skiles; second - Wyatt Mellott; third - Caleb Strait; fourth - Michala Christy; fifth - Anthony Thurber

Light- Young Buck under 6 mo

First - Ethan Lynch; second - Timothy Foor; third - Naddy Skiles; fourth - Anthony Thurber

Reserve Best Buck in Show

First - Ethan Lynch

Holland Lop- Reserve

Champ Doe

First - Anita Stephens

Holland Lop-

Reserve Champ Buck

First - Hayden Wible

Mini Rex-Adult Doe Lightweight

First - Hunter Stallman; second - Hunter Ward; third - Carlie Lynch; fourth - Christina Koontz

MiniRex-Adult Doe

Middleweight

First - Sara Wenschhof; second - Shyanne Wible; third - Hayden Wible

Mini Rex -Adult Doe HW

Heavyweight

First - Emily Wenschhof; second - Macey Ward; third - Michala Christy; fourth - Ashley Penwell

Mini Rex- Adult Buck- light

First - Ashley Penwell; second - Hunter Ward; third - Hunter Stallman; fourth - Hayden Wible; fifth - Miranda Buterbaugh

Mini Rex- Adult Buck- med

First - Sara Wenschhof; second - Emily Wenschhof; third - Michala Christy; fourth - Ashley Bard

Mini Rex- Reserve

Champion Doe

First - Shyanne Wible

Mini Rex - Reserve Champ

Best Buck

First - Sara Wenschhof

Polish - Reserve Grand

Champ Doe

First - Issac Pittman

Polish - Reserve Champ

Best Buck

First - Issac Pittman

Polish- Reser Champ

Doe&Litter

First - Christina Koontz

Dutch- Reserve Grand

Champ Doe

First - Evelyn Stephens

Dutch- Reserve Grand

Champ Buck

First - Evelyn Stephens

Lionhead- Reserve

Grand Champ Doe

First - Olivia Alexander

Lionhead- Reserve Grand

Champ Buck

First - Hunter Ward

Return to top