2011-05-05 / Sports

Wagner Wins At Path Valley


Pictured is Logan Wagner, the 305 Sprint winner at Path Valley Speedway. Pictured is Logan Wagner, the 305 Sprint winner at Path Valley Speedway. Results at Path Valley Speedway for the week are as follows:

270cc Micro Sprint: 1. Sean McAndrew (Apollo), 2. Mason Peters, 3. Craig Myers, 4. Chad Myers, 5. Bryce Stephens, 6. Jason Houtz, 7. Levi Peck, 8. Chad Thomas, 9. Dave Holbrook, 10. Adam Warner, 11. Matt Mountz, 12. Cory Myers, 13. Trevor Dunn, 14. John Brain

Lap leaders: Mason Peters (1-7), Sean McAndrew (8-20). Heats: Jason Houtz, Chad Myers

600cc Micro Sprint: 1. Timmie Barrick (Shippensburg), 2. Kenny Edkin, 3. Danny Wykes, 4. Jim Young, 5. Cale Reigle, 6. Kameron Morral, 7. Chandler Leiby, 8. Shane Hoff, 9. Devin Beidel, 10. Lance Newlin, 11. Ethan Diffenderfer, 12. Hannah Riser, 13. Tyler Walton, 14. Keith Stone.

Lap leaders: Timmie Barrick ( 1- 20). Heats: Chandler Leiby, Kameron Morral.

Late Model: 1. Dave Leidy (Neelyton), 2. Roger Laughlin, 3. Eric Irvin, 4. Terry Naugle, 5. Ken Yoder, 6. Josh Berrier, 7. Transton Stoner, 8. Ryan Krouse, 9. Dan Sollers, 10. Kyle Wiser, 11. Ralph Morgan

Lap leaders: Terry Naugle (1-4), Transton Stoner (5-11), Dave Leidy (12-20). Heats: Transton Stoner, Dave Leidy.

305 Sprint: 1. Logan Wagner (Harrisonville), 2. Marcus Defreitas, 3. Matt Mountz, 4. Joe Smith, 5. Mark Watkins, 6. Tyler Lebo, 7. John Byers, 8. Gary Zimmerman, 9. Justin Zap, 10. Kyle Lloyd

Lap leaders: Marcus Defreitas (1-8), Logan Wagner (9-20). Heat: Logan Wagner.

4- Cylinder Thunder Car: 1. Bill Kennedy (Orrstown), 2. Josh Walstrum, 3. Justin Rasp, 4. Nathan Shaw, 5. John Rasp, 6. Justin Bucher, 7. Dave Fox, 8. Robert Mc- Quade.

Lap leaders: Justin Rasp (1-4), Josh Walstrum (5-15), Bill Kennedy (16-20). Heat: Josh Walstrum.

Mini Stock: 1. Eric Seibert (Orbisonia), 2. Kenny Hill, 3. Jeremy Ott, 4. Frankie Gordon, 5. Keith Walls.

Lap leaders: Jeremy Ott (1-15), Eric Seibert (16-20). Heat: Jeremy Ott.

April 30 results

8- Cylinder Strictly Stock: 1. Ray Duffy (Hustontown), 2. Austin Johnson, 3. Tony Verno, 4. Michael Jack

Lap Leaders: Michael Jack (1-2), Tony Verno (3, 13-16), Ray Duffy (4-12, 17- 20). Heat: Ray Duffy

270cc Micro Sprint: 1. Colby Dice (Chambersburg,

PA), 2. Jason Houtz, 3. Eric Forsythe, 4. Tyler Reich, 5. Don Roush, 6. Jerry Palm, 7. Bryce Stephens, 8. Cory Shifflett, 9. Michael Murphy, 10. Corey Miller

Lap leaders: Jason Houtz (1-2), Colby Dice (3- 20). Heat: Colby Dice

4- Cylinder Strictly Stock: 1. Aaron Swope ( Orrstown), 2. Ron Swope, 3. Steven Jacobs, 4. Bobbi Keller

Lap leaders: Aaron Swope (1-20). Heat: Aaron Swope

6- Cylinder Strictly Stock: 1. Gary Guise ( Biglerville), 2. Chad Earnst, 3. Ben Morrow

Lap leaders: Chad Earnst (1-4), Gary Guise (5-20). Heat: Gary Guise

Legend Car: 1.Blaine Leppo (Spring Grove), 2. Harlon Leppo, 3. Chad Glatfelter, 4. Scott Houdeshell, 5. Greg Burd, 6. Rick Miller, 7. Shane Glatfelter, 8. Brent Marquis, 9. Lucas Montgomery, 10. Jim Black, 11. Bob Stough, 12. Ed Trump, 13. Mark Roberts, 14. Randy Minich, 15. Scott Gobrecht, 16. Bill Diehl, 17. Cody Haines

Lap leaders: Rick Miller (1-9), Bob Stough (10-16), Blaine Leppo ( 17- 20). Heats: Harlon Leppo, Bill Diehl

4- Cylinder Thunder Car: 1. D.J. Keefer (Mc- Connellsburg), 2.J osh Walstrum, 3. Raymond Middaughx, 4. Rodney Brown, 5. Jeremy Moore, 6. Paul Beall, 7. Jacob Carbaugh. Lap ;eaders: Raymond Middaugh (1-3), D.J. Keefer (4-20). Heat: D.J. Keefer.

Return to top