2009-09-03 / Local & State

FAIR RESULTS

Phillip Knepper, 16, son of Mark and Lisa Knepper, is shown with his grand champion Jersey. Phillip was also the Supreme/Open Supreme Champion winner and Best Bred & Owned winner. Photos by Susan Mellott       Phillip Knepper, 16, son of Mark and Lisa Knepper, is shown with his grand champion Jersey. Phillip was also the Supreme/Open Supreme Champion winner and Best Bred & Owned winner. Photos by Susan Mellott
4-H & Vocational
Sheep
Lightweight Market Lambs No. 1
First - Shiane Pittman; second
Taylor Souders; third - Levi Truax;
fourth - Lane Kendall
Sheep - Lightweight
Market Lambs No 2
First - Delanie Souders; second
Laykan Skiles
Champ Lightweight
Market Lamb
First - Shiane Pittman
Res Champ Lightweight
Market Lamb
First - Delanie Souders
Middleweight Market Lambs
No 1
First - Jordan Fletcher; second
Steven Meyer; third - Kassidy Detwiler

Middleweight Market. Lambs
No 2
First - Megan Keller; second -
Clarissa Barton; third - Macey
Ward Megan Keller, 16, daughter of Tom and Holly Keller, was named Champion Goat Show Person. Also pictured is Fulton County Fair Queen Mandi Lynch. Megan Keller, 16, daughter of Tom and Holly Keller, was named Champion Goat Show Person. Also pictured is Fulton County Fair Queen Mandi Lynch.
Champ Middleweight
Market Lamb
First - Megan Keller
Re Champ Middleweight
Mark Lamb

First - Jordan Fletcher
Heavyweight Market Lambs No 1
First - Brittany Truax; second -
Matthew Fletcher; third - Hunter-
Plessinger
Heavyweight Market Lambs No 2
First - Trai Fix; second - Carly
Swope; third - Travis Cloughley;
fourth - McKayla Keefer
Champ Heavyweight
Market Lamb
First - Trai Fix
Re Champ Heavyweight
Market Lamb
First - Shiane Pittman
4-H & Vocational
Market Swine
Lightweight No 1
First - Clayton Lynch
Market Swine - Lightweight No 2
First - Samuel Gordon; second
- Wyatt Fix; third - Lauren Caitie Mellott, 17, daughter of Kevin and Susie Mellott, is shown with her champion Red and White Holstein. She was also the Champion Fitter and Champion Show Person. Caitie Mellott, 17, daughter of Kevin and Susie Mellott, is shown with her champion Red and White Holstein. She was also the Champion Fitter and Champion Show Person.
DeShong; fourth - Cortnee Henry;
fifth - Matt Jenkins
Market Swine - Lightweight No 3
First - Clayton Garlock; second
- Bridgette Hoffman; third - Laykan
Skiles; fourth - Braylin Hohman;
fifth - Tyler Watkins

Market Swine - Champion
Lightweight
First - Samuel Gordon
Market Swine - Reserve
Champion Lightweight
First - Clayton Garlock
Market Swine - Middleweight No 1
First - Carly Swope; second -
Dillan Gordon; third - Macey Ward;
fourth - Wyatt Karper; fifth -
Michaela Rosenberry
Market Swine - Middleweight No 2
First - Shiane Pittman; second
- Zachary Cloughley; third - Dylan
Gelvin; fourth - Kassidy Detwiler;
fifth - Caitlin Black
Market Swine - Middleweight No 3 Amy Bard, 16, daughter of Pat and Lisa Bard, is shown above with her chamipon Guernsey. Photos by Susan Mellott       Amy Bard, 16, daughter of Pat and Lisa Bard, is shown above with her chamipon Guernsey. Photos by Susan Mellott
First - Clarissa Barton; second
- Sierra Kohr; third - Brittany
Truax; fourth - Brycen Hohman;
fifth - Hunter Souders
Market Swine - Champion
Middleweight
First - Clarissa Barton
Reserve Champion Middleweight
First - Carly Swope
Heavyweight No 1
First - Haley Garlock; second -
Levi Truax; third - Logan Bishop;
fourth - Jared Henry; fifth - McKayla
Keefer
Heavyweight No 2
First - Justin Fogal; second -
Nicholas Watkins; third - Steven
Meyer; fourth - Whittney Fix; fifth
- Taite Fix
Heavyweight No 3
First - Michael Fogal; second -
Sheree Fogal; third - Colton Strait;
fourth - Tristan Gelvin; fifth - Brock
Hohman
Champ Heavyweight
Market Swine
First - Haley Garlock
Re Champ Heavyweight Taylor Morton, 16, daughter of Jack and Stacy Morton, is shown with her champion Ayrshire. She also showed the champion Holstein. Taylor Morton, 16, daughter of Jack and Stacy Morton, is shown with her champion Ayrshire. She also showed the champion Holstein.
Market Swine
First - Justin Fogal
Grand Champ Market Swine
First - Haley Garlock
ReGrand Champ Market Swine
First - Justin Fogal
Market Swine - Showmanship
17 & over
First - Lauren DeShong; second
- Justin Gordon; third - Whittney
Fix; fourth - Cortnee Henry; fifth -
Dillan Gordon
Showmanship 14,15,16
First - Clarissa Barton; second
- Steven Meyer; third - Megan
Keller; fourth - Brock Hohman; fifth
- David Seiders
Showmanship 11,12,13
First - Shiane Pittman; second
- McKayla Keefer; third - Zachary
Cloughley; fourth - Tristan Gelvin;
fifth - Justin Fogal
Showmanship 8,9,10
First - Carly Swope; second -
Brycen Hohman; third - Bridgette
Hoffman; fourth - Mason Buterbaugh; Amy Bard, 16, daughter of Pat and Lisa Bard, was named the Champion Rabbit Show Person. Amy Bard, 16, daughter of Pat and Lisa Bard, was named the Champion Rabbit Show Person.
fifth - Haley Garlock
Grand Champion Showman
First - Clarissa Barton

Reserve Champion Showman
First - Lauren DeShong
4-H & Vocational
Market Steers
Lightweight No. 1
First - Dillen Burger; second -
Brittany Holmes
Lightweight No. 2
First - Carly Swope; second -
Cierra Johnston; third - Casey Randler;
fourth - Brett Burger; fifth -
Howard Poole III.
Lightweight No. 3
First - Cody Buterbaugh; second
- Mason Buterbaugh; third -
Hunter Buterbaugh; fourth - Sasha
Holmes
Champion Lightweight
First - Cody Buterbaugh
Reserve Champion Lightweight
First - Carly Swope
Middleweight No. 1
First - Dalton Garlock; second
- Wyatt Fix; third - Samuel Gordon;
fourth - Kassidy Detwiler; fifth
- Dillan Gordon Landon Bishop, 6, son of Kirby and Amy Bishop, is shown with his Champion Supreme Doe Rabbit "Molly." Landon Bishop, 6, son of Kirby and Amy Bishop, is shown with his Champion Supreme Doe Rabbit "Molly."
Middleweight No. 2
First - Lauren DeShong; second
- Megan Keller; third - Trai Fix;
fourth - Justin Fogal; fifth - Dakotah
Bruce
Middleweight No. 3
First - Brittany Truax; second -
Michael Fogal; third - Whittney Fix;
fourth - Branden Lynch; fifth -
Sheree Fogal
Champion Middleweight
First - Dalton Garlock
Reserve Champion Middleweight
First - Brittany Truax
Heavyweight No. 1
First - Taite Fix; second - Jared
Henry; third - Blake Garlock
Heavyweight No. 2
First - Cortnee Henry; second -
David Seiders; third - Clayton
Lynch; fourth - Justin DeShong
Heavyweight No. 3
First - Levi Truax; second - Sierra
Kohr; third - Clarissa Barton;
fourth - Kristin Hawbaker
Champion Heavyweight
First - Taite Fix
Reserve Champion Heavyweight Brittany Truax, 11, daughter of Lee and Suzette Truax, is pictured with her Champion Ewe. Brittany also won Champion Breeding Beef. Also pictured is Peyton Kendall, the first runner-up Little Miss Princess. Photos by Susan Mellott       Brittany Truax, 11, daughter of Lee and Suzette Truax, is pictured with her Champion Ewe. Brittany also won Champion Breeding Beef. Also pictured is Peyton Kendall, the first runner-up Little Miss Princess. Photos by Susan Mellott
First - Levi Truax
Grand Champion Steer
First - Taite Fix
Reserve Champion Steer
First - Dalton Garlock
Showmanship, 17 & over
First - Cortnee Henry; second -
; third - Cierra Johnston; fourth -
Sheree Fogal; fifth - Cody Buterbaugh

Showmanship, 14,15,16
First - Clarissa Barton; second
- David Seiders; third - Michael
Fogal; fourth - Sierra Kohr; fifth -
Megan Keller
Showmanship, 11,12,13
First - Dalton Garlock; second
- Kassidy Detwiler; third - Brittany
Truax; fourth - Casey Randler; fifth
- Justin Fogal
Showmanship, 8,9,10
First - Blake Garlock; second -
Carly Swope; third - Levi Truax; Zachary Henry, 5, son of Christy and Lonnie Henry, is pictured with his Supreme Champion Goat. Pictured also is Fulton County Fair Queen Mandi Lynch. Zachary Henry, 5, son of Christy and Lonnie Henry, is pictured with his Supreme Champion Goat. Pictured also is Fulton County Fair Queen Mandi Lynch.
fourth - Hunter Buterbaugh; fifth -
Mason Buterbaugh
Grand Champion Showman
First - Clarissa Barton
Reserve Champion Showman
First - David Seiders
Youth Rabbits
Young Doe under 6 mths of age
First - Austin Shelley; second -
Hayden Wible; third - Jacob
Bookheimer
Young Buck under 6 mths of age
First - Trey Kennedy; second -
Jacob Bookheimer; third - Mikey
Pittman
Doe & Litter Min age litter 4w
First - Jacob Bookheimer; second
- Shaylynn Holmes; third -
Adam Rohm
Best Doe & Litter
Grand Champion
First - Amy Bard
Youth Class Meat Pen
First - Jenna Wible; second -
Jacob Bookheimer; third - Adam
Rohm
Youngster Showperson younger 8 Cole Kendall, 8, son of Lori and Dan Kendall, was named the Champion Sheep Show Person.  Cole Kendall, 8, son of Lori and Dan Kendall, was named the Champion Sheep Show Person.
First - Jessica Stallman; second
- Erika Eichelberger; third - Alyson
Stallman
Jr - Showperson 9 to 12
First - Samuel Gordon; second
- Macey Ward; third - Nathan
Robinson; fourth - Shyanne Wible;
fifth - Brycen Hohman
Int. Showperson 13 to 16
First - Amy Bard; second -
Christina Koontz; third - Emily

Wenschhof; fourth - Brock
Hohman; fifth - Sara Wenschhof;
sixth - Adam Rohm
Grand Champion Showperson
First - Amy Bard
Res. Grand Champion Showperson
First - Samuel Gordon
Adult Doe Flemish
Giant Flemish Giant
First - Braylin Hohman; second
- Brycen Hohman
Adult Buck Flemish
Giant Flemish Giant
First - Brock Hohman; second
- Amy Bard
Young Doe Flemish
Giant Flemish Giant
First - Brock Hohman; second
- Amy Bard
Adult Doe Holland Lop
First - Macey Ward; second -
Christina Koontz; third - Miranda
Buterbaugh
Adult Buck Holland
Lop Holland Lop
First - Miranda Buterbaugh
Young Doe Holland Lop
Holland Lop
First - Ashlyn Buterbaugh
Doe & Litter Holland Lop min
age 5 wks, max 8 wks
First - Miranda Buterbaugh
Adult Doe over 6 mos Giant Chin
First - Amy Bard
Adult Buck over 6 mos
Giant Chin
First - Amy Bard
Young doe under 6 mos
Giant Chin
First - Amy Bard
Adult Doe over 6 mos Mini Rex
First - Amy Bard; second -
Emily Wenschhof
Adult Buck over 6 mos Mini Rex
First - Sara Wenschhof; second
- Amy Bard; third - Ashlyn Buterbaugh;
fourth - Samuel Gordon
Young doe under 6 mos Mini Rex
First - Geneva Stephens; second
- PatrickKeefer
Young Buck under 6 mos
Mini Rex
First - Dillan Gordon
Doe & litter Mini Rex min age 5
wks, max 8 wks
First - Brock Hohman
Adult Doe over 6 mos Polish
First - Christina Koontz
Adult Buck over 6 mos- Polish
First - Evelyn Stephens; second
- Christina Koontz
Doe & Litter - Polish min age 5
wks, max 8 wks
First - Christina Koontz
Adult Doe over 6 mos. Rex
First - Sara Wenschhof
Adult Doe over 6 mos. Dutch
First - Amy Bard; second -
Samuel Gordon; third - Adam
Rohm
Adult Buck over 6 mos.- Dutch
First - Amy Bard; second -
Braylin Hohman
Young Doe under 6 mos. Dutch
First - Ashlyn Buterbaugh; second
- Amy Bard; third - Samuel
Gordon; fourth - Adam Rohm; fifth
- Mariah Wetzel
Young Buck under 6 month-Dutch
First - Amy Bard; second -
Samuel Gordon; third - Dillan Gordon

Doe & Litter - Dutch min age
5 wks, max 8 wks
First - Amy Bard
Adult Buck over 6 months
Chinchilla
First - Adam Rohm
Adult Doe over 6 months
Mini Lop
First - Landon Bishop
Young Buck under 6 months
Mini Lop
First - Landon Bishop
Adult Buck over 6 months
Dwarf Hotot
First - Matthew Fletcher
Adult Doe over 6 months
Lionhead
First - Jessica Stallman
Adult Buck over 6 months
Lionhead
First - Hunter Stallman
Young Doe under 6 mos Lionhead

First - Landon Bishop
Young Buck under 6 mos Lionhead
First - Logan Bishop; second -
Alyson Stallman; third - Landon
Bishop
Adult Buck over 6 months
Netherland Dwarf
First - Trey Kennedy
Young Doe under 6 months
Netherland Dwarf
First - Lex McCusker
Young Buck under 6 months
Netherland Dwarf
First - Bradley McCusker
Adult Doe over 6 mths Light
First - Geneva Stephens; second
- Shyanne Wible; third - Jessi
Pittman; fourth - Ashlyn Buterbaugh

Adult Doe over 6 mths Middle
First - Jenna Wible; second -
Hayden Wible; third - Shaylynn
Holmes; fourth - Christina Koontz
Adult Doe over 6 mths Heavy
First - Caleb Strait; second -
Nathan Robinson; third - Jacob
Bookheimer; fourth - Adam Rohm
Adult Buck over 6 mths Light
First - Shaylynn Holmes; second
- Caitlin Mellott; third - Nathan
Robinson
Adult Buck over 6 mths Middle
First - Trey Kennedy; second -
Erika Eichelberger; third - Samuel
Gordon; fourth - Shyanne Wible
Adult Buck over 6 mths Heavy
First - Jacob Bookheimer; second
- Brycen Hohman; third -
Adam Rohm; fourth - Sara Wenschhof

Best Doe & Litter
Reserve Champion
First - Christina Koontz
Adult Doe over 6 mths Mini Rex
Middleweight
First - Emily Wenschhof; second
- Evelyn Stephens; third - Ashlyn
Buterbaugh; fourth - Sara Wenschhof;
fifth - Dillan Gordon
Adult Doe over 6 mths Mini Rex
Heavyweight
First - Amy Bard; second -
Hunter Ward; third - Macey Ward;
fourth - Geneva Stephens
Sheep - Breeding
Sheep
Ram, 1 yr & under 2 Dorset
First - Megan Keller
Ewe, 1 yr & under 2 Dorset
First - Reuben Knepper; second
- Reuben Knepper
Ewe, lamb 5 months &
under Dorset
First - Reuben Knepper; second
- Reuben Knepper
Pair yearling ewes Dorset
First - Reuben Knepper
Champion Ewe Dorset
First - Reuben Knepper
Reserve Champion Ewe Dorset
First - Reuben Knepper
Two ewe lambs Dorset
First - Reuben Knepper
Ram, 1 year and under 2 Oxford
First - Levi Truax; second - Brittany
Truax
Champion Ram Oxford
First - Levi Truax
Reserve Champion Ram Oxford
First - Brittany Truax
Ewe, one year and under
two Oxford
First - Brittany Truax; second -
Levi Truax
Ewe, lamb 5 months &
under Oxford
First - Brittany Truax
Champion Ewe Oxford
First - Brittany Truax
Reserve Champion Ewe Oxford
First - Brittany Truax
Two ewe lambs Oxford
First - Brittany Truax
Ewe over 5 months &
under 1yr Dorset
First - Reuben Knepper
Ewe, over 5 months &
under 1yr Oxford
First - Brittany Truax

Dairy Cows
Open Classes
Ayshire- Summer Yearling born
between 6/1/08 & 5/31/08
First - Cole Edwards
Ayshire- Winter intermediate
yearling born between
12/1/07 & 2/28/08
First - Taylor Morton
Ayshire- Jr Champion Female
First - Cole Edwards
Ayshire- Reserve
Champ Female
First - Taylor Morton
Ayrshire- Sr 2 yr old born
between 9/1/06 & 2/28/07
First - Nathan Edwards
Ayrshire- Sr 3 yr old born
between 9/1/05 and 2/28/06
First - Cole Edwards
Ayrshire- Cow in milk any age, to
be judged on udder alone
First - Cole Edwards; second -
Nathan Edwards
Ayrshire- Sr Champion Female
First - Cole Edwards
Ayrshire- Reserve
Sr Champion Female
First - Nathan Edwards
Ayrshire
Grand Champion Female
First - Cole Edwards
Ayrshire- Reserve Grand Champ
Female
First - Nathan Edwards
Guernsey- Spring Junior calf
born between 3/1/09 & 5/31/09
First - Amy Bard
Guernsey- Spring Jr yearling
born between 3/1/08 & 5/31/08
First - Justin Fischer
Guernsey- Jr
Champion Female
Sixth - Amy Bard
Guernsey-Reserve
Champ Female Guernsey
First - Justin Fischer
Guernsey- 6 yr & over
born before 9/1/03
First - Amy Bard
Guernsey- Senior
Champion Female
First - Amy Bard
Guernsey- Grand
Champion Female
First - Amy Bard
Guernsey- Reserve Grand
Champion Female
First - Amy Bard
Holstein- Winter intermediate
calf born between
12/1/08 & 2/28/09
First - Taylor Morton; second -
Taylor Morton
Holstein- Winter intermediate
yearling born between
12/1/07 & 2/28/08
First - Nathan Edwards; second
- Caitlin Mellott
Holstein- Jr Champion Female
First - Nathan Edwards
Holstein- Reserve
Champion Female
First - Taylor Morton
Holstein- Sr 3 yr old born
between 9/1/05 and 2/28/06
First - Taylor Morton; second -
Taylor Morton
Holstein- Cow in milk any age, to
be judged on udder alone
First - Taylor Morton; second -
Taylor Morton
Holstein- Produce of dam,
2 animals any age either sex
First - Taylor Morton
Holstein- Senior
Champion female
First - Taylor Morton
Holstein- Reserve Senior
Champion Female

First - Taylor Morton
Holstein- Grand
Champion Female
First - Taylor Morton
Holstein- Reserve Grand
Champion Female
First - Taylor Morton
Jersey- Spring (Junior) Calf born
between 3/1/09 & 5/31/09
First - Levi Mellott; second -
Caitlin Glazier; third - Austin Anderson

Jersey- Winter intermediate calf
born between
12/1/08 & 2/28/09
First - Phillip Knepper; second
- Austin Anderson
Jersey- Fall (Senior) Calf born
between 9/1/08 & 11/30/08
First - Tyler Green
Jersey- Summer Yearling born
between 6/1/08 & 5/31/08
First - Tyler Green; second -
Ezra Love
Jersey- Spring Jr Yearling born
between 3/1/08 & 5/31/08
First - Hunter Miller
Jersey- Winter intermediate
Yearling born between
12/1/07 & 2/28/08
First - Phillip Knepper
Jersey- Fall (Sr) Yearling born
between 9/1/07 & 11/30/07
First - Hunter Miller
Jersey- Jr Champion Female
First - Phillip Knepper
Jersey- Reserve Champ Female
First - Hunter Miller
Jersey- Dry Cow 5 & over born
before 9-1-04
First - Phillip Knepper
Jersey- Jr 3 yr old born between
3/1/06 and 8/31/06
First - Tyler Green
Jersey- 6 yr & over born
before 9/1/03
First - Phillip Knepper
Jersey- Sr Champion Female
First - Phillip Knepper
Jersey- Reserve Sr
Champion Female
First - Tyler Green
Jersey- Grand
Champion Female
First - Phillip Knepper
Jersey- Reserve Grand
Champion Female
First - Tyler Green
Red & White-Spring (Junior)
Calf born between
3/1/09 & 5/31/09
First - Justin Fischer
Red & White- Winter
Intermediate calf born between
12/1/08 & 2/28/09
First - Justin Fischer
Red & White- Spring Jr
yearling born between
3/1/08 & 5/31/08
First - Justin Fischer; second -
Caitlin Mellott
Red & White- Fall (Sr) Yearling
born between 9/1/07 & 11/30/07
First - Caitlin Mellott; second -
Justin Fischer
Red & White- Jr
Champion Female
First - Caitlin Mellott
Red & White- Reserve
Champion Female
First - Justin Fischer
Red & White- Jr Get-of-Sire
2 yr all by 1 sire not same herd
3 animals
First - Justin Fischer
Red & White- Sr 2 yr old born
between 9/1/06 & 2/28/07
First - Caitlin Mellott
Red & White- 4 yr old born btwn
9/1/04 & 8/31/05
First - Caitlin Mellott
Red & White- Cow in milk any
age, to be judged on
udder alone
First - Caitlin Mellott
Red & White- Best 3 females,
any age bred and owned
by Exhibitor
First - Justin Fischer
Red & White- Produce of dam, 2
animals any age either sex
First - Caitlin Mellott
Red & White- Senior Champion
female
First - Caitlin Mellott
Red & White- Reserve Senior
Champion Female
First - Caitlin Mellott
Red & White
Grand Champion Female
First - Caitlin Mellott
Red & White- Reserve Grand
Champion Female
First - Caitlin Mellott
Goats - Meat
Goats
Buck 5 months & under

First - Darrick Hanks; second -
William McKnight
Doe over 5 months & under 1 yr
First - Darrick Hanks; second -
William McKnight
Grand Champion - Jr
First - Darrick Hanks
Reserve Grand Champion - Jr
First - William McKnight
Doe over 1 yr & under 2 yrs
First - William McKnight; second
- Darrick Hanks
Doe over 2 yrs
First - Darrick Hanks; second -
Amy Bard
Grand Champion - Sr
First - William McKnight
Reserve Grand Champion - Sr
First - Darrick Hanks
Doe 5 months & under
First - William McKnight; second
- Brittany Truax; third - Aryanna
Lupey; fourth - Darrick Hanks;
fifth - Levi Truax; sixth - Alexis
Lupey
Lightweight
First - Brittany Truax; second -
Caitlin Mellott; third - Samantha
Henry
Middleweight
First - Zachary Henry; second -
Payton Kendall; third - Megan
Keller
Heavyweight
First - Tyler Keller; second - Levi
Truax; third - Darrick Hanks
Grand Champion
First - Zachary Henry
Reserve Grand Champion
First - Brittany Truax
Rabbits
Young Doe under 6 months
First - Austin Shelley; second -
Hayden Wible; third - Jacob
Bookheimer
Young Buck under 6 months
First - Trey Kennedy; second -
Jacob Bookheimer; third - Mikey
Pittman
Doe & Litter min. litter 4 wks
First - Jacob Bookheimer; second
- Shaylynn Holmes; third -
Adam Rohm
Best Doe and Litter
First - Amy Bard
Open Class Meat Pen
First - Jenna Wible; second -
Jacob Bookheimer; third - Laura
Peele-McCusker; fourth - Adam
Rohm
Flemish Giant- Adult Doe
Flemish Giant
First - Braylin Hohman; second
- Brycen Hohman
Flemish Giant- Adult Buck
Flemish Giant
First - Brock Hohman; second
- Amy Bard
Flemish Giant- Young Doe
Flemish Giant
First - Brock Hohman; second
- Amy Bard
Holland Lop- Adult Doe
Holland Lop
First - Macey Ward; second -
Christina Koontz; third - Miranda
Buterbaugh
Holland Lop- Adult Buck
Holland Lop
First - Miranda Buterbaugh
Holland Lop- Young Doe
Holland Lop
First - Ashlyn Buterbaugh
Holland Lop- Doe &
Litter Holland Lop
First - Miranda Buterbaugh
Adult Doe over 6 mths
Giant Chin
First - Amy Bard
Adult Buck over 6 mths
Giant Chin
First - Amy Bard
Young Doe under 6 months
Giant Chin
First - Amy Bard
Adult Doe over 6 mths Mini Rex
First - Amy Bard; second -
Emily Wenschhof
Adult Buck over 6 mths Mini
Rex
First - Sara Wenschhof; second
- Amy Bard; third - Ashlyn Buterbaugh;
fourh - Samuel Gordon
Young Doe Under 6
months Mini Rex
First - Geneva Stephens; second
- Laura Peele-McCusker; third
- Patrick Keefer
Young Buck under
6 mths Mini Rex
First - Laura Peele-McCusker;
second - Dillan Gordon
Doe & litter Mini Rex
First - Brock Hohman; second
- Laura Peele-McCusker
Adult Doe over 6 months- Polish
First - Christina Koontz
Adult Buck over 6 months- Polish
First - Evelyn Stephens; second
- Christina Koontz
Doe & Litter - Polish
First - Christina Koontz
Adult Doe over 6 months- Rex
First - Sara Wenschhof
Adult Doe over 6 months- Dutch
First - Laura Peele-McCusker;
second - Samuel Gordon; third -
Amy Bard; fourth - Adam Rohm
Adult Buck over 6 months Dutch
First - Amy Bard; second -
Braylin Hohman
Young Doe under
6 months Dutch
First - Ashlyn Buterbaugh; second
- Amy Bard; third - Samuel
Gordon; fourth - Adam Rohml;
fifth - Mariah Wetzel
Young Buck under 6 mths,
Dutch
First - Amy Bard; second -
Samuel Gordon; third - Dillan Gordon

Doe & Litter - Dutch
First - Amy Bard
Adult Buck over 6- Chinchilla
First - Adam Rohm
Adult Doe over 6 months

Mini Lop
First - Landon Bishop
Young Buck under 6 months
Mini Lop
First - Landon Bishop
Adult Buck over 6 months
Dwarf Hotot
First - Matthew Fletcher
Adult Doe over 6 months
Lionhead
First - Jessica Stallman
Adult Buck over 6 months
Lionhead
First - Hunter Stallman
Young Doe under 6 months
Lionhead
First - Landon Bishop
Young Buck under 6 months
Lionhead
First - Logan Bishop; second -
Alyson Stallman; third - Landon
Bishop
Adult Buck over 6 months
Netherland dwarf
First - Trey Kennedy
Young Doe under 6 months
Netherland dwarf
First - Lex McCusker
Young Buck under 6 months
Netherland dwarf
First - Bradley McCusker
Adult Doe over 6 months Light
First - Geneva Stephens; second
- Shyanne Wible; third - Jessi
Pittman; fourth - Ashlyn Buterbaugh

Adult Doe over 6 months Middle
First - Jenna Wible; second -
Hayden Wible; third - Shaylynn
Holmes; fourth - Christina Koontz;
fifth - Christina Koontz
Adult Doe over 6 months Heavy
First - Caleb Strait; second -
Nathan Robinson; third - Jacob
Bookheimer; fourth - Adam Rohm;
fifth - Nathan Robinson
Adult Buck over 6 months Light
First - Shaylynn Holmes; second
- Caitlin Mellott; third - Nathan
Robinson
Adult Buck over 6 mths Middle
First - Trey Kennedy; second -
Erika Eichelberger; third - Samuel
Gordon; fourth - Shyanne Wible
Adult Buck over 6 mths Heavy
First - Jacob Bookheimer; second
- Brycen Hohman; third -
Adam Rohm; fourth - Sara Wenschhof

Best Doe & Litter Reserve
Champion
First - Christina Koontz
Adult Doe over 6 mths Mini Rex
Middleweight
First - Emily Wenschhof; second
- Evelyn Stephens; third - Ashlyn
Buterbaugh; fourth - Sara Wenschhof;
fifth - Dillan Gordon
Adult Doe ovr 6 mths Mini Rex
Heavyweight
First - Amy Bard; second -
Laura Peele-McCusker; third -
Hunter Ward; fourth - Macey Ward;
fifth - Geneva Stephens
4-H & Vocational
Dairy Cattle
Ayrshire- Winter intermediate
yearling born between
12/1/07 & 2/28/08
First - Taylor Morton
Ayrshire- Junior Champion
First - Taylor Morton
Ayrshire- Sr 3 yrs born btwn
9/1/05 & 2/28/06
First - Taylor Morton; second -
Taylor Morton
Ayrshire- Grand Champion Female

First - Taylor Morton
Dairy Cattle - Supreme
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Guernsey- Spr. Jr.
calf born between 3/1/09 &
5/31/09
First - Amy Bard
Dairy Cattle - Guernsey- Junior
Champion Female
First - Amy Bard
Dairy Cattle - Guernsey
Grand Champion Female
First - Amy Bard
Dairy Cattle - Holstein- Winter
Inter. calf between
12/1/08 & 2/28/09
First - Taylor Morton; second -
Taylor Morton
Dairy Cattle - Winter Inter.
yearling born between
12/1/01 & 2/28/02 Holstein
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Junior Champion
Female Holstein
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Reserve Junior
Champion Female Holstein
First - Taylor Morton
Dairy Cattle - Jersey- Spring Jr.
calf born between 3/1/09 &
5/31/09
First - Levi Mellott; second -
Caitlin Glazier; third - Austin Anderson


Dairy Cattle - Jersey-Winter
Inter. calf born between
12/1/08 & 2/28/09
First - Phillip Knepper; second
- Austin W Anderson
Dairy Cattle - Jersey- Summer
yearling born between
6/1/08 & 8/31/08
First - Tyler Green; second -
Ezra J Love
Dairy Cattle - Jersey- Spr Jr.
yearling born between
3/1/08 & 5/31/08
First - Hunter Miller
Dairy Cattle - Jersey- Winter
Intermediate yearling born
between 12/1/07 & 2/28/08
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Jersey- Fall Sr.
yearling born between
9/1/07 & 11/30/07
First - Hunter Miller
Dairy Cattle - Jersey- Junior
Champion Female
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Jersey- Reserve
Jr Champion Female
First - Hunter Miller
Dairy Cattle - Jersey- Dry Cow
Sr. 2 yrs & over before 3/1/07
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Jersey- Jr 3 yrs
born between 3/1/06 & 8/31/06
First - Tyler Green
Dairy Cattle - Jersey- Senior
Champion Female
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Jersey- Reserve
Senior Champion Female
First - Tyler Green
Dairy Cattle - Jersey- Grand
Champion Female
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle - Jersey- Reserve
Grand Champion Female
First - Tyler Green
Dairy Cattle - Spr Jr. yearling
born between 3/1/02 & 5/31/02
Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Fall Sr. yearling
born between 9/1/01 &
11/30/01 Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Junior Champion
Female Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Reserve Jr
Champion Female Red &
White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Sr 2 yrs brn btw
9/1/00&2/28/01 Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - 4 yrs born btw
9/1/98 & 8/31/99 Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Grand Champion
Female Red & White
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle - Reserve Grand
Champion Female
Red & White

First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle Showmanship -
Showmanship 15 & over
First - Caitlin Mellott; second -
Taylor Morton
Dairy Cattle Showmanship
12,13,14
First - Phillip Knepper; second
- Tyler Green; third - Hunter Miller
Dairy Cattle Showmanship -
8,9,10,11
First - Levi Mellott; second -
Austin Anderson
Dairy Cattle Showmanship -
Reserve Champion Showman
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle Showmanship -
Grand Champion Showman
First - Caitlin Mellott
Dairy Cattle Showmanship
Fitting, 15 & over
First - Caitlin Mellott; second -
Taylor Morton
Dairy Cattle Showmanship
Fitting, 12,13,14
First - Phillip Knepper; second
- Tyler Green; third - Hunter Miller
Dairy Cattle Showmanship
Fitting, 8,9,10,11
First - Levi Mellott; second -
Austin Anderson
Dairy Cattle Showmanship
Reserve Champion Fitter
First - Phillip Knepper
Dairy Cattle Showmanship
Grand Champion Fitter
First - Caitlin Mellott
Beef Cattle -
Breeding
Angus- Late Senior Heifer
11/1 & 12/31/08
First - Dillan Hollinshead; second
- Dillan Hollinshead
Shorthorn-Junior Heifer Calves
after 3/1/08
First - Jadin Cheshire
Shorthorn-Summer
Yearling Heifer 05/01 & 06/15/08
First - Jadin Cheshire
Shorthorn- Jr Yearling Heifer
3/1/08
First - Brittany Truax; second -
Justin DeShong
Shorthorn- 2 yr old 1/1 & 8/31/06
First - Jadin Cheshire
Shorthorn- Cow/calf classes
First - Jadin Cheshire
Shorthorn- Best Bred & Owned
First - Jadin Cheshire; second -
Jadin Cheshire
Limousin- Senior Heifer Calves
9/1 & 10/31/08
First - Jim Delaplaino
Other- Junior Yearling Heifer
3/1/07
First - Lauren DeShong; second
- Jim Delaplaino
Other- Best Bred & Owned
First - Lauren DeShong

Youth Sheep
Breeding
Breeding - Dorset
1 year & under 2
First - Reuben Knepper; second
- Reuben Knepper
Dorset- Ewe lamb
6 months 1 year
First - Reuben Knepper
Dorset- Grand Champion Ewe
First - Reuben Knepper
Dorset- Reserve
Grand champ Ewe
First - Reuben Knepper
Dorset- Pair of lambs, any age
either sex, only 1 entry per
First - Reuben Knepper
Oxford- Ram lamb 5 mo & under
First - Levi Truax
Oxford- Ewe lamb
5 months & under
First - Brittany Truax
Oxford- Ewe lamb
6 months 1 year
First - Brittany Truax
Oxford- Grand Champion Ewe
First - Brittany Truax
Oxford- Reserve
Grand Champ Ewe
First - Brittany Truax
Pair of lambs, any age, either sex,
only 1 entry per exhibitor Oxford
First - Brittany Truax
Ewe lamb over 5 mo &
under 1 yr Dorset
First - Reuben Knepper; second
- Reuben Knepper
Lightweight - 85-100 pounds
First - Kole Kendall
Mediumweight 101-120 pounds
First - Reuben Knepper
Heavyweight 121-140 pounds
First - Megan Keller; second -
Brittany Truax
Grand Champion Market Lamb
First - Megan Keller
Res Grand Champion
Market Lamb
First - Brittany Truax
Youngster Showperson younger 8
First - Kole Kendall; second -
Levi Truax; third - Reuben Knepper

Jr. Showperson 9 to 12
First - Brittany Truax
Grand Champion Showperson
First - Kole Kendall
Res. Grand Champion
Showperson
First - Levi Truax
Youth Goats
Doe 5 months & under
First - Brittany Truax; second -
Aryanna Lupey; third - Levi Truax;
fourth - Alexis Lupey
Doe over 2 yrs
First - Amy Bard
Grand Champion - Meat Goat
First - BrittanyTruax
Res Grand Champion
Meat Goat
First - Aryanna Lupey
Lightweight
First - Brittany Truax; second -
Caitlin Mellott; third - Samantha
Henry; fourth - Megan Keller
Middleweight
First - Zachary Henry; second -
Payton Kendall

Heavyweight
First - Tyler Keller; second -
Levi Truax
Grand Champion Market Lamb
First - Zachary Henry
Res Grand Champion
Market Lamb
First - Brittany Truax
Youngster Showperson
under 8 yr
First - Payton Kendall; second -
Samantha Henry; third - Aryanna
Lupey; fourth - Alexis Lupey; fifth
- Zachary Henry
Jr. Showperson 9 to 12
First - Brittany Truax
Inter. Showperson 13 to 16
First - Megan Keller
Sr. Showperson 17 to 19
First - Tyler Keller; second -
Caitlin Mellott
Grand Champion Showperson
First - Megan Keller
Res Grand Champion Showperson
First - Brittany Truax
Sheep - Open
Market Lambs
Lightweight 85-100 lbs
First - Kole Kendall
Mediumweight 101-120 lbs
First - Reuben Knepper
Heavyweight 121-140 lbs
First - Megan Keller; second -
Brittany Truax
Champion Market Lamb
First - Megan Keller
Reserve Champion Market
Lamb
First - Brittany Truax
Open Horse
Show
Youth Showmanship
13 and under
First - Destiny Heckman; second
- Sierra Wagaman; third - Lizzy
Koons; fourth - Rachel Barmont
Stock Type Mares and Geldings
First - Sierra Wagaman; second
- Rachel Barmont; third - Jason
Warrenfeltz; fourth - Jewel Palmer
Miniature Horses In Hand
First - Terri Shirey; second -
Shirley Hovermale; third - Natasha
Lininger; fourth - Emily Wenschhof
English Type Mares and Gelding
First - Rachel Stevens; second -
Macy Mack; third - Sharon Hanna;
fourth - Lizzy Koons
Draft Type Mares and Geldings
First - Gabriel Yingling; second
- Kelli Yingling
Youth Showmanship 14-18
First - Ashley Heckman; second
- Libby Strayer; third - Ashley
Harold
Adult Showmanship 19 and over
First - Ellen Strawmyre
Yearlings & under in hand
First - Jenn Reid
Mule or Donkey Halter
First - Kelli Yingling; second -
Ashley Harold; third - Gabriel Yingling

Open Leadline Rider 6 yr & Und
First - Matthew Traxler; second
- Lexi Palmer; third - Isabelle Fisher;
fourth - Kelby Warrenfeltz
All Day English Pleasure Horses
First - Libby Strayer; second -
Lizzy Koons; third - Caitlin Glazier;
fourth - Macy Mack
Youth English Equitation
13 & Under
First - Caitlin Glazier; second -
Rachel Barmont; third - Rachel
Stevens; fourth - Lizzy Koons
English Pleasure Horses
First - Libby Strayer; second -
Lizzy Koons; third - Caitlin Glazier;
fourth - Ellen Strawmyre
Youth Eng Equitation Rdr 14-18
First - Sabrina Wagaman; second
- Macy Mack; third - Libby
Strayer; fourth - Erika Mellott
Short Stirrup Equitation Rider
12 & Under
First - Biz Knight; second -
Sarah Keaton
Youth English Pleasure
13 & under
First - Lizzy Koons; second -

Caitlin Glazier; third - Destiny
Heckman; fourth - Rachel Stevens
Youth English Pleasure 14-18
First - Libby Strayer; second -
Sabrina Wagaman; third - Macy
Mack; fourth - Erika Mellott
Novice Equit. W, T/J
First - Sarah Keaton; second -
Jamie Allen; third - Courtney
Schoen; fourth - Biz Knight
Short Stirrup Pleasure
10 & under
First - Biz Knight
Miniature Horse Driving
First - Shirley Hovermale; second
- Valerie Warrenfeltz
Hunter Hack 2 jumps
First - Caitlin Glazier; second -
Sharon Hanna; third - Stacy Suder;
fourth - Erika Mellott
Miniature Horse Jumping
First - Shirley Hovermale; second
- Shirley Hovermale; third -
Terri Shirey; fourth - Ashley Harold
Mule Jumping
First - Krista DeShong; second
- Gabriel Yingling; third - Kelli Yingling

Open Trail
First - John Chaney; second -
Libby Strayer; third - Rachel Barmont;
fourth - Destiny Heckman
Miniature Horse Trail
First - Terri Shirey; second -
Shirley Hovermale; third - Shirley
Hovermale; fourth - Ashley Harold
Mule or Donkey Pleasure
First - Ashley Harold; second -
Gabriel Yingling
All Day Western Pleasure Horse
First - Michelle Walters; second
- Jenny Gordon; third - Destiny
Heckman; fourth - Angie Lininger
Novice Pleasure
First - Sarah Keaton; second -
Courtney Schoen; third - Jamie
Allen; fourth - Ashley Harold
MPHSC All Day Pleasure English
First - Caitlin Glazier; second -
Emily Wenschhof; third - Sarah
Keaton; fourth - Libby Strayer
Adult Pole Bending in a Snaffle
First - Stacy Gelvin; second -
Shelly Diehl; third - Betty Hoover;
fourth - Emily Wenschhof
Youth Pole Bending
15 yr & under
First - McKenzie Gelvin; second
- Ashley Harold; third - Ayrian
Talbert; fourth - Caitlin Glazier
Green Horse Pleasure 2 & 3 yr.
olds show in a snaffle or bosal
First - Angie Lininger
Stock Seat Equitation
Rider 14-18 yrs.
First - Libby Strayer
MPHSC All Day Pleasure Western
First - Jenny Gordon; second -
Michelle Walters; third - Destiny
Heckman; fourth - Natasha K
Lininger
Open Western Pleasure Horse
First - Michelle Walters; second
- Destiny Heckman; third - Natasha
Lininger; fourth - Jenny Gordon
Adult Cloverleaf Barrel Race
First - Stacy Gelvin; second -
Shelly Diehl; third - Kelli Yingling;
fourth - Betty Hoover
Youth Cloverleaf Barrel
15 yrs. & under
First - Ashley Harold; second -
Caitlin Glazier; third - Ayrian Talbert;
fourth - Ashley Varner
Youth Western Pleasure
Rider 14-18 yrs.
First - Libby Strayer
Stock Seat Equitation
Rider 13 years & under
First - Destiny Heckman
Adult 50/100 Yard Dash
First - Stacy Gelvin; second -
Kelli Yingling; third - Shelly Diehl;
fourth - Betty Hoover
Youth 50/100 Yard Dash
15 yrs & under
First - Ashley Varner; second -
Mckenzie Gelvin; third - Caitlin
Glazier; fourth - Ashley Harold
Youth Western Pleasure
Rider 13 and Under
First - Destiny Heckman
Flag Race
First - Kelli Yingling; second -
Mckenzie Gelvin; third - Ashley
Varner; fourth - Austen Warrenfeltz
Raised Box Key Hole
First - Stacy Gelvin; second -
Ashley Harold; third - Ayrian Talbert;
fourth - Kelli Yingling
Youth Vegetables
Beans, green (10)
First - Hayden Wible; second -
Dristin Mellott; third - Austin Mellott;
fourth - Rebecca Wenschhof;
fifth - Jenna Wible
Beans, yellow (10)
First - Dristin Mellott; second -
Miya Mellott; third - Austin Mellott
Beets, Topped (3)
First - Bridget Foor; second -
Jeffrey Rohm; third - Adam Rohm;
fourth - Jenna Wible; fifth -
Shyanne Wible
Cabbage (1 head)
First - MacKenna Harrell; second
- Hannah Brady; third - Tyler
Bottenfield; fourth - Adam Rohm
Corn, sweet 5 ears, husks on
First - MacKenna Harrell
Cucumbers, pickling under 3"
First - Adam Rohm
Cucumbers, slicing over 5"
First - Julia Lafferty; second -
Jenna Wible; third - MacKenna
Harrell; fourth - Angie Baughman;
fifth - Shyanne Wible
Eggplant 1
First - Elijah West
Kohlrabi
First - Shyanne Wible; second -
Jenna Wible; third - Hayden Wible
Onions bulbs topped (5)
First - Shyanne Wible; second -
Jenna Wible; third - Hannah Brady;
fourth - Lynneah Brady; fifth - Elijah
West

Peas - Shelling acorn, other (1)
Second - Shyanne Wible
Peppers, jalapeno (3)
First - MacKenna Harrell; second
- Elaina Brady; third - Hayden
Wible; fourth - Lynneah Brady; fifth
- Hannah Brady
Peppers, green (3)
First - Olivia West; second -
MacKenna Harrell; third - Shyanne
Wible; fourth - Lynneah Brady; fifth
- Rebecca Wenschhof
Peppers, other (3)
First - Hannah Brady; second -
Lynneah Brady; third - Elaina
Brady; fourth - Angie Baughman;
fifth - Jenna Wible
Potatoes, white (5)
First - Austin Mellott; second -
Dristin Mellott; third - Miya Mellott;
fourth - Lane Younker; fifth -
Adam Rohm
Potatoes, red (5)
First - Dristin Mellott; second -
Jenna Wible; third - Austin Mellott;
fourth - Miya Mellott; fifth -
Jacob Younker
Field pumpkin 1
First - Olivia West; second - Ian
Farling; third - Elijah West; fourth
- Rachel Barmont; fifth - Edward
Wenschhof
Pumpkins - mini (3)
First - Shyanne Wible; second -
Jenna Wible; third - Hayden Wible
Rhubarb (5 stems)
First - Austin Mellott; second -
Miya Mellott; third - Dristin Mellott
Squash - Summer
First - Lyla Remsburg; second -
Jadin Cheshire; third - Ellie Harr;
fourth - Olivia West; fifth - Bridget
Foor
Tomatoes, red (5)
First - Ellie Harr; second - Elijah
West; third - Avrie Harr; fourth -
Lynneah Brady; fifth - Olivia West
Tomatoes, green (5)
First - Tyler Bottenfield; second
- Bridget Foor
Tomatoes, cherry, stem on (10)
First - Olivia West; second - Elijah
West; third - Avrie Harr; fourth
- Ellie Harr
Tomatoes, other (5)
First - Olivia West; second - Elijah
West
Gourds (3 specimens)
First - Isaac Sain; second - Hayden
Wible; third - Jenna Wible;
fourth - Shyanne Wible; fifth - Elijah
West
Vegetable Freaks (1)
First - Adam Rohm; second -
Avrie Harr; third - Ellie Harr
Any other Veg.
First - Olivia West; second -
Avrie Harr; third - Ellie Harr
Beans, green Canned Vegetables
First - Lynneah Brady; second -
Rachel Barmont; third - Adam
Rohm; fourth - Miya Mellott; fifth
- Hannah Brady
Beans, yellow Canned
First - Julia Lafferty; second -
Blayne Hill; third - Dristin Mellott
Beet Canned
First - Hayden Wible; third -
Adam Rohm; fourth - Olivia West;
fifth - Tyler Bottenfield, Elijah
West, Bridget Foor
Corn CannedSecond - Bridget
Foor
Peas (qt. or pt.) Canned
Third - Bridget Foor
Tomatoes Canned
First - Julia Lafferty; second -
Blayne Hill; third - Bridget Foor
Pickles Canned
First - Dristin Mellott; second -
Austin Mellott; third - Miya Mellott;
fourth - Julia Lafferty; fifth - Jenna
Wible
Relishes Canned
First - Quaid Brady; second -
Julia Lafferty; third - Blayne Hill;
fourth - Shyanne Wible
Any other canned veg.
First - Julia Lafferty; second -
Blayne Hill
Dill Canned
First - Lynneah Brady; second -
Hannah Brady; third - Elaina
Brady; fourth - Shyanne Wible
Rosemary Canned
First - Ashlyn Buterbaugh
Basil Canned
First - Julia Lafferty; second -
Blayne Hill
Chives Canned
First - Blayne Hill; second - Julia
Lafferty
Parsley Canned
First - Blayne Hill; second - Julia
Lafferty
Thyme Canned
First - Miranda Buterbaugh
Oregano Canned
First - Ashlyn Buterbaugh; second
- Jenna Wible
Mint Canned
First - Miranda Buterbaugh
Strawberry (1 plant in soil)
First - Grace Elliott
Watermelon (1 melon) round
First - Jeffrey Rohm; second -
Adam Rohm
Applesauce Canned Fruits
Third - Shyanne Wible
Cherries, red Canned Fruits
First - Bridget Foor; second -
Blayne Hill; third - Julia Lafferty
Peach Canned Fruits
First - Lynneah Brady; second -
Hannah Brady; third - Bridget
Foor; fourth - Blayne Hill; fifth -
Elaina Brady
Any other fruit
First - Julia Lafferty; second -
Blayne Hill
Strawberry Jellies
First - Bridget Foor
Raspberry Jellies
First - Bridget Foor; second -
Dristin Mellott
Any other jelly Jellies
First - Quaid Brady; second -
Bridget Foor
Blackberry Jam
First - Rebecca Wenschhof

Peach Jam
Second - Blayne Hill
Strawberry Jam
Second - Blayne Hill; third -
Quaid Brady
Any other jam
Second - Julia Lafferty
Corn Bread, 4 pieces
Quick Breads
First - Rachelle Shoup
Muffins, 1/2 dozen Quick Breads
First - Rachelle Shoup
Dropped Cookies
First - Rachelle Shoup; second
- Emma Ott
Pressed Cookies
Second - Rachelle Shoup
Any homemade snack foods
First - Emma Ott; second - Tyler
Bottenfield
Home And Dairy
Products
Muffins 1/2 dozen
First - Pamela Foor; second -
Donna Sain
Nut bread or other fruit bread
First - Donna Sain
Veg quick bread contest 1 loaf
First - Pamela Foor; second -
Kayla Mumma
Any other kind
First - Pamela Foor
Blue ribbon apple pie contest
Second - Tammy Barnes; third
- Tara Peffer; fourth - Pamela Foor
Cookies, Dropped
Second - Donna Sain
Cookies, Filled
First - Donna Sain
Cookies, Pressed
First - Joyce Tucker
Cookies, sliced or ice box
Third - Donna Sain
Hershey's Cocoa Cookies
Brownies and Bars Contest
First - Ashley Barnard; second
- Miranda Buterbaugh; third - Kadi
Mellott; fourth - Ryan Fittry
Hershey's Cocoa Cake Contest
First - Elizabeth Rodeheaver
Angel Food Cake Contest
First - Nancy Younker; second -
Pamela Foor; third - Elizabeth
Rodeheaver
Applesauce Canned Fruits
First - Joyce Tucker
Cherries, white with
pits Canned Fruits
Second - Donna Lynch
Peaches Canned Fruits
Second - Archie Decker
Plums Canned Fruits
Second - Tina Poole
Beans, green Canned Vegetables
First - Trudy Exline; second -
Paula Shives; third - Archie Decker;
fourth - Nancy Younker
Beans, yellow Canned Vegetables
First - Trudy Exline; second -
Tina Poole; third - Michelle Foor
Beets Canned Vegetables
First - Nancy Younker; second -
Michelle Foor
Carrots Canned Vegetables
Third - Tina Poole
Peas Canned Vegetables
First - Trudy Exline
Sauerkraut Canned Vegetables
First - Nancy Younker; second -
Donna Lynch
Spinach Canned Vegetables
Second - Donna Lynch
Tomatoes Canned Vegetables
First - Paula Shives; second -
Frances Johnson
Horticulture Beans Canned
Vegetables
First - Frances Johnson
Other Canned Vegetables
First - Paula Shives
Best display of canned veg
First - Paula Shives; second -
Trudy Exline; third - Frances Johnson

Canned beef Canned meat
First - Nancy Younker
Pork Canned meat
First - Nancy Younker
Beans Pickles & relishes
First - Archie Decker

Beets Pickles & relishes
First - Lynthia Glessner
Cucumber, 1 bread & butter
Pickles & relishes
First - Dave Kerlin; second -
Frances Johnson
Dill Pickles & relishes
First - Dave Kerlin; second -
Tina Poole
Sour Pickles & relishes
Second - Tina Poole
Onions Pickles & relishes
First - Nancy Younker
Relish, Miscellaneous
Pickles & relishes
First - Tina Poole; second - Tara
Peffer; third - Pamela Foor
Spagehetti Pickles & relishes
First - Nancy Younker
Salsa Pickles & relishes
First - Elizabeth Rodeheaver;
second - Nancy Younker
Miscellaneous sauces
Pickles & relishes
Second - Nancy Younker
Juice, Tomato Juices
First - Carolyn Hedges; second
- James Hedges
Butter, apple
First - Green Hill Sewing Club;
second - Elizabeth Rodeheaver
Butter, peach
First - Archie Decker
Butter, plum
First - Archie Decker
Blackberry Jams
First - Dave Kerlin
Raspberry, red Jams
First - Elizabeth Rodeheaver
Blackberry Jellies
First - Michelle Foor
Elderberry Jellies
Second - Joyce Tucker
Grape Jellies
First - Joyce Tucker; third -
Michelle Foor
Plum Jellies
First - Tina Poole
Raspberry, black Jellies
First - Joyce Tucker; second -
Michelle Foor
Raspberry, red Jellies
First - Michelle Foor
Any other jelly Jellies
First - Michelle Foor; second -
Joyce Tucker
Display of Jelly
First - Pamela Foor; second -
Joyce Tucker; third - Michelle Foor
Grain And Seed
Sunflowers 1 Stalk only
First - Barbara Weller; second -
Daniel Sipes; third - Katie Miller
Sunflower Seed - 1 quart
First - Barbara Mellott
Alfalfa or Alfalfa Grass
mixed 2 later cuttings, not >50%
of grasses
First - Mathern Mellott
First cutting. mixtures of
timothy and or grasses <10%
legumes
First - Richard Price
Grass second cutting, mixture of
timothy and or grasses
<10% legumes
First - Richard Price
Mixed Hay
First - Richard Price
Grand Champion Hay Exhibit
First - Richard Price
Fruits & Nuts
Keiffer pears
First - Frances Johnson
Seckel pears
Second - Frances Johnson
Other-must be named
Second - Frances Johnson
Stanley Prune plums
First - Tina Poole
Blue grapes
First - Tina Poole
Blackberry
First - Joyce Tucker
Elderberry
First - Joyce Tucker
American Black Walnuts
First - Barbara Mellott

Floral Exhibits
African Violets - Single Any
color or bicolor
Second - Betty Shelley; third -
Donna Sain
African Violets - Double Any
color or bicolor
Second - Donna Sain
Cacti, One pot
Second - Carolyn Hedges
Coleus Episcia, any leaf color
Second - Donna Sain
Ferns Boston
Second - Donna Sain
Potted Ivy Grape
First - Donna Sain
Any other meritorious house
plant not mentioned above
First - Kathaleen O'Connor
Philodendron Heart Leaf
First - Donna Sain
Philodendron Arrowhead
First - Donna Sain
Palm, any variety
Miscellaneous Plants
First - Donna Sain
Oxalis - Red Miscellaneous Plants
First - James Hedges
Any other not listed above
Miscellaneous Plants
First - Betty Shelley; second -
Donna Sain
Bachelor's Buttons
First - Paula Shives
Calendula
First - Virginia Cantner
Flowers Annual - Dusty Miller
First - Frances Johnson
Annual - small flowering
Gladiolus
First - Virginia Cantner
African, orange Marigolds
First - Virginia Cantner
French, double Marigolds
First - Paula Shives; second -
Barbara Weller
Annual - Sunflower- miniature
Snapdragons
First - Barbara Weller
Annual - Novelty Zinnias
Second - Paula Shives
Perennials - Hydrangea
First - Lynthia Glessner
Rudbeckia
First - Virginia Cantner; second
- Paula Shives; third - Lynthia
Glessner
Perennials - Sweetpea
Third - Virginia Cantner
Yarrow Roses
First - Virginia Cantner
Arrangement of wildflowers
history or natural history
Third - Barbara Weller
Arrangement using dried
material wreaths and line
arrangements
Third - Frances Johnson
Arrangement in pedestal
container foliage and/or
accessories permitted
First - Paula Shives
Arrangement using 1 flower
First - Trudy Exline; second - Barbara
Weller; third - Paula Shives
Artistic Arrangements Depicting
holiday special occasion
First - Frances Johnson
Arrangement of foliage no flower
Third - Frances Johnson
Miniature arrag. not exced 6"
First - Virginia Cantner
Corsage, no artificial flowers
First - Barbara Weller
Hanging Basket - Other
Third - Betty Shelley
Needlecraft
Clothing
Second - Frances Johnson
Half Apron
Second - Frances Johnson
Kitchen Apron
First - Sarah Golden
Any article renov. or remod.
Mending or repairing
Second - Barbara Mellott
Embroidered Decorated Clothing
Third - Frances Johnson
Appliqued Decorated Clothing
Third - Frances Johnson
Crocheted Carriage Robe
First - Susie Schmidt
Crochet Edge Centerpieces,
under 12'
First - Evelyn Kipe
Crochet Solid Centerpieces,
under 12'
First - Evelyn Kipe
Crochet edge Centerpieces
First - Evelyn Kipe
Crochet Solid Centerpieces
First - Evelyn Kipe
Embroidered work Centerpieces
First - Evelyn Kipe
Crochet Cushions and Cushion tops
First - Donna Sain
Embroidered Cushions and
Cushion tops
Fourth - Frances Johnson
Toys Miscellaneous
First - Barbara Mellott
Doll Clothes Miscellaneous
First - Barbara Mellott
Tote bag Miscellaneous
First - Trudy Exline; second -
Evelyn Schoch; third - Virginia
Cantner; fourth - Barbara Mellott
Pocketbook Miscellaneous
First - Ginger Metz; second -
Barbara Mellott; third - Edith
Rhodes; fourth - Frances Johnson
Other Miscellaneous
Second - Sarah Golden; third -
Barbara Mellott
Crocheted Edge Pillow Cases
First - Edith Rhodes
Embroidered Work Pillowcases
Fourth - Frances Johnson
Outline Pillowcases
First - Evelyn Kipe
Crochet (solid) Scarves
First - Evelyn Kipe
Embroidered work Scarves
First - Edith Rhodes; second -
Joyce Tucker; third - Evelyn Kipe
Cross-Stitch Scarves
Third - Edith Rhodes
Knitted Scarves

First - Evelyn Schoch
Embroidered work Tablecloths
First - Evelyn Kipe
Applique Towels
Third - Evelyn Kipe
Embroidered work Towels
Fourth - Frances Johnson
Crocheted edge Handerchiefs
First - Evelyn Kipe
Embroidered Handerchiefs
First - Evelyn Kipe
Crocheted Stole, shawl or ponch
Third - Donna Lynch
Child crocheted Sweater, cardigan
First - Donna Lynch
Child knitted Sweater, cardigan
First - Betty Shelley
Crocheted Sweater, cap, bootie set
First - Donna Lynch
Crocheted Afghan, small
Second - Susie Schmidt
Crocheted Afghan, medium
First - Donna Sain
Crocheted Afghan, large
First - Donna Lynch
Knitted Afghan, large
First - Betty Shelley
Pieced Quilts, hand quilted
First - Lynthia Glessner
Baby Quilt Quilts, hand quilted
First - Lynthia Glessner
Quilted wall hanging quilts
First - Linda Kasper; second -
Barbara Mellott; fourth - Frances
Johnson
Small hand quilted item
First - Lynthia Glessner
Pieced quilts, knotted
First - Helen Kerlin; second -
Ginger Metz; third - Linda Kasper;
fourth - Betty Shelley
Mixed media quilts, knotted
Second - Ginger Metz
Rugs - Braided
First - Barbara Mellott
Rugs - Woven
First - Barbara Mellott
Vegetables
Broccoli- 1 lg head no leaves
Second - Frances Johnson
Kohlrabi-1 specimen
First - Tina Poole
Horticultural Beans -
First - Frances Johnson
Flat Green Pods Beans - Snap,
First - Frances Johnson
Round Green Pods Beans -
Snap, Pole Type (12 specimens)
First - Joyce Tucker; second -
James Hedges
Globe Shaped Beets - 5
specimens, topped
First - Frances Johnson
Half Long (pointed) Carrots
First - Frances Johnson
Green types (Fordhook Pascal)
Celery - 1 plant in soil
First - Archie Decker
Cucumbers - 5 specimens
First - Frances Johnson
Slicing (over 5") 5 specimens
First - Frances Johnson
Onions (bulbing), Bottle
First - Barbara Weller
Onions (bulbing), Red Flat
First - James Hedges
Yellow Flat
First - James Hedges; second -
Frances Johnson
Peppers, Hot - Small Type
First - Dave Kerlin
Peppers, Sweet Bell, Green
Sweet Bell or Bullnose
First - Frances Johnson
Potatoes, Kennebec
First - Anthony Exline; second
- Frances Johnson
Potatoes, Any others
First - Anthony Exline; second
- Carl Younker; third - Frances
Johnson
Miniature - Jack- B- little 1
specimen specify weight
First - Dave Kerlin
Rhubarb - Any Variety 5 stalks
tied together
Second - James Hedges; third -
Barbara Weller
Bush Scallop Patty Pan Summer
Types, 1 specimen
First - James Hedges
Crookneck Summer Types
First - Anthony Exline; second
- Donna Sain; third - Dave Kerlin;
fourth - Frances Johnson
Straightneck Summer Types
First - Dave Kerlin
Zucchini Summer Types
First - Dave Kerlin; second -
Frances Johnson; third - Archie
Decker
Spaghetti Summer Types
First - Dave Kerlin
Acorn - Table Queen Winter Type
First - Dave Kerlin; second -
Frances Johnson
Italian Tomato Large Fruited
First - Joyce Tucker
Red Tomato Large Fruited
First - Frances Johnson; second
- Barbara Weller
Yellow Tomato Large Fruited
First - James Hedges
Cherry Tomato Sm Frtd rd or
yell 10 spmn or 5 clusters
First - Dave Kerlin; second -
Barbara Weller; third - Frances
Johnson
Pear Shaped Tomato Small Fruited
First - Dave Kerlin; second -
Kathaleen O'Connor
Plum Shaped Tomato Small
First - Tina Poole
Market Basket 5 or more kinds
of veg. attractively dsp
First - Dave Kerlin
Dill
First - Frances Johnson
Mint
First - Frances Johnson; second
- Joyce Tucker
Catnip
First - Frances Johnson
Oregano
First - Joyce Tucker
Sage
First - Joyce Tucker
Herbs - Any Other
First - Joyce Tucker; second -
Frances Johnson

Art. Photo
And Crafts
Oil color animals
First - Brian Tucker; second -
Lucas Hale
Pen & ink - landscape
First - Brian Tucker
Other, Decoupage
Third - Frances Johnson
Other, Pencil Drawings
First - Dawn Birgensmith
Other, Painting on fabric
Third - Frances Johnson
Other, Collage
First - Frances Johnson
Photo - B&W Portrait
First - James Hedges; second -
Kiera Cunningham; third - Jean
Carbaugh; fourth - William Smith
Photo - B&W Landscape
First - Jean Carbaugh; second -
William Smith; third - Kiera Cunningham

Photo - B&W Animal
First - Jean Carbaugh; second -
Kiera Cunningham; third - William
Smith
Photo B&W nighttime
First - Coy Hill
Photo B&W Amusing, flowers
First - Jean Carbaugh; second -
Kiera Cunningham; third - William
Smith
Photo B&W Modifed B&W
First - Jean Carbaugh; second -
Coy Hill; third - William Smith
Photo- Color- Portrait
First - James Hedges; second -
Jean Carbaugh; third - Lucas Hale;
fourth - Molly Lake
Photo- Color- Landscape
First - Randall Golden; second
- Susie Schmidt; third - William
Smith; fourth - Kiera Cunningham
Photo, Color, Animal
First - Andy Carbaugh; second
- Coy Hill; third - Martha Sheffield;
fourth - Kiera Cunningham

Photo, Color, Amusing
First - Jean Carbaugh; second -
William Smith; third - Kiera Cunningham;
fourth - James Hedges
Photo, Color, Flowers
First - Cheryl Jenkins; second -
Coy Hill; third - Lucas Hale; fourth
- Jean Carbaugh
Photo, Color, Other
First - Andy Carbaugh; second
- Jean Carbaugh; third - Kiera Cunningham;
fourth - William Smith
Handcrafts - bead work
First - Edith Rhodes
Handcrafts - cone and nut work
Third - Frances Johnson
Creative & traditional dolls
First - Frances Johnson
Creative Christmas articles
First - Pamela Foor; second -
Ginger Metz
Creative or dried flowers
Third - Frances Johnson
Hand woven pieces
First - Barbara Mellott

Seed work
Third - Frances Johnson
Batik or tie die
Third - Frances Johnson
Tole Painting
First - Barbara Mellott
Fabric Art
Third - Frances Johnson
Scrapbook page
Third - Frances Johnson
Glass Art
Second - Frances Johnson
Handcrafts - Other
First - Pamela Foor; second -
Tammy Barnes; third - Barbara Mellott
Group Exhibits
First - Green Hill Sewing Club;
second - North End Garden Club;
third - Pleasant Grove Youth
Group
Group Exhibits Educational
First - Fulton Co. Library; second
- Helen Clusman
Group Exhibits Scouting
First - Marie Shimer

Youth Floral
Bachelor's Buttons
First - Angie Baughman
Chrysanthemum
First - Cassidy Shives; second -
Mikayla Shives
Daisy - Gloriosa
First - Cassidy Shives
Dianthus
First - Cassidy Shives; second -
Mikayla Shives

Dusty Miller
First - Ashlyn Buterbaugh
Hanging Flowering Basket
First - Bridget Foor
Petunias, 5 blooms
First - Bridget Foor; second Ashlyn Buterbaugh
Roses, 1 bloom
First - Olivia West; second - Miranda
Buterbaugh; third - Elijah
West
Dahlia, 1 bloom

First - Bridget Foor; second -
Angie Baughman; third - Miranda
Buterbaugh
Gladiola, 1 spike
First - Miranda Buterbaugh;
second - Elaina Brady; third - Ellie
Harr; fourth - Olivia West; fifth -
Avrie Harr; sixth - Elijah West
Marigold, 5 blooms
First - Tyler Bottenfield; second
- Edward Wenschhof; third - Ashlyn
Buterbaugh; fourth - Miranda
Buterbaugh; fifth - Bridget Foor
Sunflowers - mini
First - Olivia West; second - Rebecca
Wenschhof; third - Cassie
Barnard; fourth - Bridget Foor
Sunflower - large
First - Elijah West; second -
Olivia West; third - Mason Sain
Zinnia, 3 blooms
First - Elaina Brady; second -
Abby Hann; third - Ashlyn Buterbaugh

Any other flower, 1-3 blooms
First - Miranda Buterbaugh;
second - Ashlyn Buterbaugh; third
- Abby Hann; fourth - Bridget Foor
Cacti House Plants
First - Angie Baughman; second
- Rachel Barmont
Succulent
First - Miranda Buterbaugh
African Violet
First - Bridget Foor; second -
Tyler Bottenfield; third - Austin
Mellott; fourth - Dristin Mellott
Other Foliage plant
First - Ashlyn Buterbaugh; second
- Bridget Foor
Dry Flower Arrangement
or fossils
Third - Bridget Foor
Fresh Flower
Arrangement or fossils
First - Bridget Foor; second -
Angie Baughman

Corsage or fossils
Third - Bridget Foor
Silk Flower Arrangement
or fossils
First - Emma Ott; second -
Bridget Foor
First year 10 labled rocks
mineral or fossils
First - Hannah Barnard; second
- Zachary Barnard
Other Stitchery -
Liquid - Decoration
First - Katelyn Truax; second -
Marie Fuller
Youth Needlework
Misc - Plastic Canvas
First - Emma Hann; second -
Kacey Hann
Misc - Any Other
First - Tyler Bottenfield; second
- Tristin Bonebrake
Quilted Crafts - Pillow
First - Katelyn Truax
Quilted Crafts - Other
First - Bridget Foor
Handmade Access. Placemats
First - Grace Elliott
Handmade Access. Stuffed Toy
First - Emma Hann
Handmade Access. Tote Bag
First - Adam Rohm; second -
Marie Fuller
Handmade Access. Other
First - Cassie Barnard; second -
Tyler Bottenfield
Quilts Handmade Pieced
First - Jessica Miller
Quilts, Crib Pieced
First - Adin Brady; second -
Adam Rohm
Crafts from Nature
First - Marlee McQuade
Dolls Handmade
First - Bridget Foor
Ceramics/Pottery
First - Shyanne Wible; second -
Kacey Hann; third - Jenna Wible;

fourth - Emma Hann
Basketry
First - Evan Dean
Jewelry
First - Kacey Hann; second -
Brenna Rosenberry; third - Hannah
Brady; fourth - Lynneah Brady
Metal Tooling
First - Ashley Barnard
Household Useful Item
First - Cassie Barnard; second -
Hannah Barnard; third - Kacey
Hann
Decorative Item
First - Marlee McQuade; second
- Quaid Brady; third - Hannah
Barnard; fourth - Emma Ott
Scrapbook Pages
First - Emma Ott
Handmade toy/game
First - Lynneah Brady; second -
Ashley Barnard; third - Hannah
Brady
Tie Dye
First - Emma Ott
Soap Making
First - Bridget Foor
Sculpting
First - Jessica Englert
Fleece Blanket
First - Quaid Brady
Models - Cars
First - Michaela Rosenberry;
second - Matthew Fletcher; third -
Dristin Mellott; fourth - Austin Mellott;
fifth - Adin Brady
Models - Other
First - Matthew Fletcher; second
- Zachary Barnard
Latch Hook - Pillows
First - McKenzie Metz
Birdhouse
First - Zachary Barnard; second
- Isaac Sain
Woodwork - Other
First - Jacob Miller
Holiday Dec. Ornament

First - Ashley Barnard
Holiday Dec. Christmas Other
First - Bridget Foor
Holiday dec othr than Christmas
First - Adin Brady
Misc. Art Items - Paintings
First - Kacey Hann
Misc. Art Items - Sketching
First - Sasha Holmes; second -
Austin Mellott; third - Dristin Mellott;
fourth - Emma Ott; fifth - Jessica
Englert
Misc. Art Items - Other
First - Bridget Foor; second -
Ashley Barnard; third - Bridget
Foor; fourth - Sasha Holmes; fifth
- Isaac Sain; sixth - Jessica Englert;
seventh - Jenna Dias
School Proj - Other
First - Marlee McQuade; second
- Evan Dean; third - Emma
Hann
Black & White 1 print mounted
First - Sierra Carbaugh; second
- Bridget Foor; third - Angela Golden;
fourth - Angie Baughman
In Color, 1 print, mounted
First - Ashlyn Buterbaugh; second
- Molly Lake; third - Angela
Golden; fourth - Miranda Buterbaugh;
fifth - Bridget Foor; sixth -
Sierra Carbaugh; seventh - Angie
Baughman; eighth - Austin Mellott;
ninth - Dristin Mellott; tenth
- Emma Ott
In color, storytelling seq. of 5 or
more photos mounted
First - Courtney Schoen; second
- Ashley Barnard
Bulletin Board
First - Zachary Barnard; second
- Cassie Barnard
Pillow
First - Marie Fuller
Developmentally Disabled -
Crafts - Paper
First - Antuane Babcock

Return to top